Jump to content
simpelarbeider

Kan arbeidsgiver kreve oppmøte dersom AMLs §10-3 ikke følges?

Recommended Posts

Ifølge arbeidsmiljøloven §10-3 skal endringer i arbeidsplanen skje minimum 2 uker før iverksettelse.

 

Jeg jobber 30% som cafémedarbeider, men arbeidsgiver gir ofte ut vakter 1 uke før gjeldende dag. Kan arbeidsgiver kreve at man møter på jobb, dersom §10-3 ikke følges? 

 

En simpel arbeider.

Share this post


Link to post

Jeg regner med at dine 30% er faste vakter som du har en avtale på, slik at det du egentlig spør om er hvorvidt arbeidsgiver kan kreve at du stiller til ekstravakter som gis én uke i forveien. Dette kan være presisert i tariffavtalen som bedriften følger, om noen. Ellers tolker jeg det slik at svaret er nei, du kan si at du ikke har anledning til å jobbe vakten du er satt opp da du ikke ble informert tidlig nok. Men husk at din arbeidsgiver ikke er nødt til å gi deg ekstravakter – dersom du ikke stiller, så gjør sikkert noen andre.

Share this post


Link to post

Bestemmelsen i arbeidsmiljøloven § 10-3 er en regel om samhandling mellom arbeidsgiver og de tillitsvalgte. Brudd på fristregelen får ikke betydning for den enkeltes plikt til å ta oppsatte vakter.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...