bigblackcat32 Skrevet 22. august 2017 Skrevet 22. august 2017 Hei. Jeg har lyst til å jobbe med programmering, eller ihvertfall noe innenfor IT. Jeg går for øyeblikket på IKT-servicefag, men har lyst til å ta en linje for å bli dataingeniør. Hva slags karakterer kreves for å komme inn på en slik linje? Jeg har hørt at matten er tung, men jeg er relativt god i matte om jeg har innsats. Jeg har ikke lyst til å bli lærling. Jeg tenker å ta påbygg til generell studiekompetanse og deretter et type forkurs. Hvilken vei er lurest å ta? Takk for alle svar på forhånd.
bigblackcat32 Skrevet 22. august 2017 Forfatter Skrevet 22. august 2017 http://www.ntnu.no/studier/ftforkurs Jeg ser at man kan ta dette forkurset rett etter vg2. Er det en god ide?
ili Skrevet 23. august 2017 Skrevet 23. august 2017 Karakterkravene er mye høyere ved de store skolene som NTNU og universitetet i Stavanger enn de mindre som universitetet i Agder (Grimstad) feks. Så om du ikke har de beste karakterene så er det en mulighet å gå der.
bigblackcat32 Skrevet 23. august 2017 Forfatter Skrevet 23. august 2017 Karakterkravene er mye høyere ved de store skolene som NTNU og universitetet i Stavanger enn de mindre som universitetet i Agder (Grimstad) feks. Så om du ikke har de beste karakterene så er det en mulighet å gå der. Jeg ser at det er lett å komme inn på USN, der er også skolene ganske nærme meg. Vet du om det er mange som tar forkurs etter vg2 yrkesfag?
d1cte Skrevet 23. august 2017 Skrevet 23. august 2017 Er det ikke mulig å ta påbygging med de matte/fysikk fagene du trenger for å komme inn direkte slik at du slipper forkurs?
bigblackcat32 Skrevet 23. august 2017 Forfatter Skrevet 23. august 2017 Er det ikke mulig å ta påbygging med de matte/fysikk fagene du trenger for å komme inn direkte slik at du slipper forkurs? Det ville vært mer praktisk. Vet ikke om det er mulig, men skal sjekke det opp
d1cte Skrevet 23. august 2017 Skrevet 23. august 2017 Er det ikke mulig å ta påbygging med de matte/fysikk fagene du trenger for å komme inn direkte slik at du slipper forkurs? Det ville vært mer praktisk. Vet ikke om det er mulig, men skal sjekke det opp Mener det skal holde, bare sørg for å få tatt rett matte/fysikk. Nå er jeg usikker på hvilke fag man får ta på påbygning, men det er jo mulig å ta ekstra fagene som privatist hvis du klarer, da slipper du et år med forkurs.
bigblackcat32 Skrevet 23. august 2017 Forfatter Skrevet 23. august 2017 Jeg vet ikke hvordan jeg skal få R1, R2 og Fysikk 1 ved å gå på påbygg. Er det i programfagene? Der kan jeg kun velge 1 av de 3 kravene jeg trenger.
d1cte Skrevet 23. august 2017 Skrevet 23. august 2017 Skjermbilde.PNG 2.PNG Jeg vet ikke hvordan jeg skal få R1, R2 og Fysikk 1 ved å gå på påbygg. Er det i programfagene? Der kan jeg kun velge 1 av de 3 kravene jeg trenger. Du velger i programfag, der velger du realfag. Kan du trykke deg inn på den og se hva den består av?
bigblackcat32 Skrevet 23. august 2017 Forfatter Skrevet 23. august 2017 Her er det man kan velge mellom i realfag. Man har totalt 140 timer i løpet av året på programfag, så det ser ut som man bare kan velge mellom 1 av de 3 kravene man må ha for å få HING.
d1cte Skrevet 23. august 2017 Skrevet 23. august 2017 123.PNG Her er det man kan velge mellom i realfag. Man har totalt 140 timer i løpet av året på programfag, så det ser ut som man bare kan velge mellom 1 av de 3 kravene man må ha for å få HING. Ok, ja da mangler du enda 2 fag, er det alternativ for deg å ta det som privatist da?
bigblackcat32 Skrevet 23. august 2017 Forfatter Skrevet 23. august 2017 123.PNG Her er det man kan velge mellom i realfag. Man har totalt 140 timer i løpet av året på programfag, så det ser ut som man bare kan velge mellom 1 av de 3 kravene man må ha for å få HING. Ok, ja da mangler du enda 2 fag, er det alternativ for deg å ta det som privatist da? Det er jo selvfølgelig et alternativ, men da føler jeg at det blir enklere å ta tresemester ordningen, da man tar matten man mangler i sommerferien. Det som også er et alternativ er å ta informatikk, som bare krever R1 matte. Jeg er veldig usikker på forskjellen mellom informatikk og dataingeniør, men slik jeg har forstått det så er det litt mer datafokusert på informatikk, mens dataingeniør fokuserer mye mer på realfag. Jeg vil tro at dataingeniør ser bedre ut på CV.
Visum Skrevet 25. august 2017 Skrevet 25. august 2017 Karakterkravene er mye høyere ved de store og den beste skolen som NTNU og universitetet i Stavanger enn de mindre gode som universitetet i Agder (Grimstad) feks. Så om du ikke har de beste karakterene så er det en mulighet å gå der. Rettet faktafeil.
YNWAA Skrevet 1. desember 2017 Skrevet 1. desember 2017 Mange universiteter/høgskoler tilbyr treterminsordning, som gjør at de uten realfagsfordypning kan starte rett på et 3-årig løp. Litt tyngre det første året dog, da man har et fag mer enn alle andre studenter (matte eller fysikk)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå