skjlzvik Skrevet 21. mai 2011 Skrevet 21. mai 2011 Hei! Jeg har i det siste merket at det har blitt en del prikker på bildene jeg har tatt, så jeg bestilte ett rensesett. Jeg brukte blåsebelgen til å blåse bort på sensoren, og dro børsta svakt over. Nå frykter jeg at sensoren har blitt ripete. Er det noe jeg kan gjøre? Går dette på garantien? Mvh Sander S
Trondster Skrevet 21. mai 2011 Skrevet 21. mai 2011 Bruk kun renseting som er laget til sensor - og unngå billig jall. Har du bilder før og etter? Ta gjerne bilder av en lys ensfarget flate på så liten blender som mulig.
skjlzvik Skrevet 21. mai 2011 Forfatter Skrevet 21. mai 2011 (endret) Ser jo helt jævlig ut... Bilde nr 1 er før jeg renset. Bilde 2 er etter. Endret 21. mai 2011 av skjlzvik
sn0dig Skrevet 21. mai 2011 Skrevet 21. mai 2011 (endret) Du har bare klart å få enda mer støv på brikka. Edit: Med forbehold om at de tre strekene er strømledninger, og ikke riper på brikka. Da er du fucked. Endret 21. mai 2011 av herp derp 2
skjlzvik Skrevet 21. mai 2011 Forfatter Skrevet 21. mai 2011 Vet det, ser værtfall ikke bedre ut nå... Det er strømledninger ja!
sn0dig Skrevet 21. mai 2011 Skrevet 21. mai 2011 Vet det, ser værtfall ikke bedre ut nå... Det er strømledninger ja! Da foreslår jeg at du drar til nærmeste fotoforhandler og sjekker om de kan utføre en våtrens av sensor. Koster nok rundt 500,- men er helt klart verdt det.
skjlzvik Skrevet 21. mai 2011 Forfatter Skrevet 21. mai 2011 Det skal jeg gjøre, håper at jeg ikke har lagd noen riper på sensoren da...
sedsberg Skrevet 21. mai 2011 Skrevet 21. mai 2011 Tviler på en børste klarer å lage ripe i glasset som ligger over sensoren. Man får kjøpt en type rensesett med en stang og noen "puter" man presser på sensoren. Disse er lett klebrige slik at støv & dritt fester seg til "puta". Tror de heter Sensor Swabs. Dog synes jeg "swabs" er et litt dårlig navn.
skjlzvik Skrevet 21. mai 2011 Forfatter Skrevet 21. mai 2011 Tviler på en børste klarer å lage ripe i glasset som ligger over sensoren. Man får kjøpt en type rensesett med en stang og noen "puter" man presser på sensoren. Disse er lett klebrige slik at støv & dritt fester seg til "puta". Tror de heter Sensor Swabs. Dog synes jeg "swabs" er et litt dårlig navn. Vil tro det er bedre å la fotobutikken Birkeland i Molde gjøre det, tror det er billigere enn den Sensor Swabs og. Men takk for svar alle sammen!
skjlzvik Skrevet 12. juni 2011 Forfatter Skrevet 12. juni 2011 Noen som vet om jeg kan reklamere på dette?
zetlitz Skrevet 12. juni 2011 Skrevet 12. juni 2011 Noen som vet om jeg kan reklamere på dette? Dette er ikke en produksjonsfeil, og dekkes da ikke av reklamasjonsretten. Det eneste du kan gjøre er å forsøke å rense på nytt, eller å levere det inn for rens. Mitt kamera så omtrent like ille ut som ditt første bilde. Leverte det inn til rens hos en fotoforretning, og etter at daglig leder selv hadde renset det lignet det omtrent som på ditt bilde nummer to. Skal nedover igjen på tirsdag og levere til rens nok en gang. Støv og lort er no dritt! :-)
skjlzvik Skrevet 15. juni 2011 Forfatter Skrevet 15. juni 2011 Fikk det ikke på forsikringen nei. Men siden jeg har forsikring så kan jeg egentlig bare "miste det", og få et nytt?
kaian Skrevet 15. juni 2011 Skrevet 15. juni 2011 Fikk det ikke på forsikringen nei. Men siden jeg har forsikring så kan jeg egentlig bare "miste det", og få et nytt? Regner med at du ikke mener spørsmålet seriøst? I så fall håper jeg du blir oppdaget, anmeldt og dømt for forsikringssvindel. 1
PerB Skrevet 15. juni 2011 Skrevet 15. juni 2011 Noe som ville være bedrageri og straffbart (og kan medføre oppsigelse av alle frosikringer du har). 1
Bruker-88036 Skrevet 15. juni 2011 Skrevet 15. juni 2011 Forsikringssvindel? Nei, det syns jeg ikke du skal gjøre. Har du en sånn superforsikring fra butikken så skal du vel også ha med det ødelagte kameraet til butikken for at forsikringen skal gjelde.
kaian Skrevet 15. juni 2011 Skrevet 15. juni 2011 Men altså, det er garantert ikke blitt riper i sensoren av å dra børsten over. Bruk blåsebelgen igjen. Hold kameraet sånn at objektivåpningen peker ned og blås som en gal med blåsebelgen. Den er av myk gummi, ikke sant? Du trenger ikke være redd for å la den støte mot sensoren, nesten helt inntil er best. Gjenta til alt er borte. Kjøp et rimelig sett med sensorswabs, og lær å bruke det. Det er ikke så vanskelig som du kan få inntrykk av, og det er ingen reel fare for å ødelegge noe så sant du bruker hodet og ikke stikker skrutrekker eller andre spisse gjenstander inn på sensoren. Støvete greier som linsepensler gjør det i verste fall mer støvete, men ødelegger ingenting.
sn0dig Skrevet 15. juni 2011 Skrevet 15. juni 2011 Forsikringssvindel er ikke en god ide. Om du hadde gjort det, og kjøpt et nytt kamera måtte du nesten ha "mistet" det også etter 2 mnd når du hadde fått like mye støv på bildebrikken på det nye kameraet. Tror du forsikringsselskapet hadde blitt mistenkelige da?
skjlzvik Skrevet 15. juni 2011 Forfatter Skrevet 15. juni 2011 Slapp av folkens, jeg har ikke tenkt til å gjøre det. Jeg ville bare vite hvor mye forsikringen dekker. Skal sette meg ned i kveld å blåse som en gal, blir det ikke borte sender jeg det inn.
skjlzvik Skrevet 24. juni 2011 Forfatter Skrevet 24. juni 2011 Kjøpte Dust Wand Kit og det fungerte supert, så nå er sensoren ren! Takk for hjelpen folkens! 1
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå