vikingkylling Skrevet 3. mai 2011 Skrevet 3. mai 2011 Som så mange andre er jeg en stor fan av action-rollespill som Diablo, Titan Quest og Sacred, så jeg prøvde (selvfølgelig) Torchlight da det kom og likte det jeg så. Men ved en tilfeldighet fant jeg en serie kalt Fate og prøvde det fjerde spillet i serien. Kort sagt kom Fate i 2005, og en frittstående expansion kalt Fate: The undiscovered realms dukket opp i 2008, og enda en dukket opp året etter kalt Fate: The traitor soul. Fate: The Cursed King dukket opp i mai i år og er så vidt jeg vet et "ekte" oppfølger, dvs den regnes ikke som expansion.Torchlight på sin side dukket ikke opp før i 2009, etter de tre første Fate-spillene. Det er flere grunner til hvorfor jeg nevner dette. Nå har jeg ikke spilt de tre første, men jeg har spilt demoen avdet fjerde. Først kan vi jo ta en titt på grafikken. Torchlight Fate: The Cursed King Fate har kanskje litt dårligere grafikk, men stilen er mistenkelig lik. Andre ting verdt å nevne seg: - Fate har kjæledyr, akkurat som Torchlight. - I Fate kan du pensjonere karakteren du spiller. Gjør du det kan du velge å spille en etterkommer og få diverse bonuser osv. I Torchlight 2 er en av nyhetene at man kan pensjonere karakteren og starte med en etterkommer som får bonuser... - Hele plottet foregår i en enkelt by, og vi drar ned i en dungeon (eller flere) og banker en og annen boss. Torchlight foregår i en enkelt by, og vi drar ned i en dungeon (eller flere i Torchlight 2) og banker en og annen boss. Andre ting å merke seg er hvor like de er å spille. Jeg aner ikke om Fate har kopiert Torchlight eller om Torchlight har kopiert Fate, men da jeg spilte Fate: Cursed King tidligere i dag fikk jeg helt klart en følelse av at jeg spilte Torchlight. Ikke at det er negativt, selvsagt. Fate: Cursed King koster en hundrelapp og er bare på 350mb. Det høres lite ut, men Torchlight er på 500mb. Og når det er sagt har Fate: The Undiscovered Realm over to millioner (!) levels in dungeonen, så du vil sitte en stund.
Xifi Skrevet 3. mai 2011 Skrevet 3. mai 2011 (endret) Man kan pensjonere karakteren sin i Torchlight også, etter at du har slått siste-bossen. Så det er vel ikke en nyhet i Torchlight 2, hvis ikke vi tenker på to forskjellige ting da. Har ikke spilt Fate og er fan av ARPG spill, så jeg skal sjekke det ut. EDIT: Rettskrivning. Endret 3. mai 2011 av Xifi
nolongeravailable Skrevet 3. mai 2011 Skrevet 3. mai 2011 (endret) -snip- Endret 26. april 2016 av coyote93
vikingkylling Skrevet 4. mai 2011 Forfatter Skrevet 4. mai 2011 Fate hadde tre spill ute før Torchlight kom, så "hvem som har kopiert hvem" er ganske lett å svare på. Men for all del, begge to er svært bra spill. Men liker man Torchlight bør man absolutt prøve Fate også. Det er demo av alle fire, så det koster jo ingenting.
nolongeravailable Skrevet 4. mai 2011 Skrevet 4. mai 2011 (endret) -snip- Endret 26. april 2016 av coyote93
Bytex Skrevet 8. mai 2011 Skrevet 8. mai 2011 (endret) Torchlight fikk haugevis av publisitet fordi det er laget av de orginale Diablo-skaperne. Musikken i TL er så lik Diablo sin gitarmusikk at man får frysninger på ryggen av nostalgi. Masse gratis presse i spillmagasiner og nettsider bare pga det. Fate har vel få hørt om, hvis det ikke ble generert noe buzz rundt spillet. Med små utviklere som ikke har råd til masse reklamering blir de fort glemt igjen. Ser det fikk jevnt over gode kritikker http://www.metacritic.com/game/pc/fate/critic-reviews Men det forsvant vel bare i mengden hvis ikke publisheren pusha det noe særlig. Jeg hørte ikke om det før nå, og jeg har lest blader som PC Gamer UK hver måned siden 1999. Mulig det har vært reviewet eller nevnt, men ikke noe mere..men fikk helt klart lyst å prøve det nå. Jeg så kommentarer som "How dare you compare this game to Diablo? This is like the web based flash version of diablo for kids." Endret 8. mai 2011 av Bytex
Ehtirno Skrevet 8. mai 2011 Skrevet 8. mai 2011 Jeg må være på feil sted... "Try for free" -> "Insert (lilla?!) Coins to play"? .... What?
Bytex Skrevet 8. mai 2011 Skrevet 8. mai 2011 Det sier vel sitt av Fate: Traitor Soul (nr 3) ikke er rated på metacritic engang..mao har ingen andre enn blodfans hørt om det.
vikingkylling Skrevet 8. mai 2011 Forfatter Skrevet 8. mai 2011 Torchlight fikk haugevis av publisitet fordi det er laget av de orginale Diablo-skaperne. Likevel er det bare en kopi av Fate på veldig mange måter. Det sier vel sitt av Fate: Traitor Soul (nr 3) ikke er rated på metacritic engang..mao har ingen andre enn blodfans hørt om det. Og der har du poenget med hele tråden. Fate er mer eller mindre identisk med Torchlight, så hvorfor har ingen hørt om det? Det blir som om f.eks Valve skulle rappet Torchlight, endret grafikken litt, lagt til noen få ting og kalt det sitt eget spill.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå