Gå til innhold

Rett på retur av pc?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei,

 

Macen min har vært inne for service 3 ganger.

 

Første gang pga tastaturet, andre gang pga tastaturet (de klarte ikke å gjøre jobben ordentlig)

Tredje gang ble laderen ødelagt (sendte inn lader, og fikk ny)

 

Og nå er laderen ødelagt igjen. Jeg har krav på ny mac eller pengene igjen nå, etter forbrukerkjøpsloven?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det er ikke samme feil. Hvis leverandør har feilet på å reparere samme feil 3 ganger så kan du kreve bytte eller heving, men som du skriver så dreier det seg om 2 forskjellige feil og ikke mer en 2 reparasjonsforsøk pr feil.

Skrevet
§ 30. Gjennomføring av avhjelp

 

Avhjelp skal skje uten kostnad og uten vesentlig ulempe for forbrukeren innen rimelig tid og uten risiko for at forbrukeren ikke får dekket sine utlegg av selgeren.

 

Selgeren har ikke rett til å foreta mer enn to avhjelpsforsøk for samme mangel, med mindre det foreligger særlige grunner som gjør at ytterligere avhjelp er rimelig.

 

Hvis selgerens avhjelp vil medføre at forbrukeren i mer enn en uke vil bli avskåret fra å bruke tingen, kan forbrukeren kreve å få stilt en erstatningsgjenstand til rådighet for selgerens regning. Dette gjelder likevel bare hvis kravet fremstår som rimelig sett i forhold til forbrukerens behov og den kostnad eller ulempe som selgeren påføres.

 

Dersom det ikke foreligger en mangel, kan selgeren bare kreve betaling for undersøkelser som har vært nødvendige for å avgjøre om det foreligger en mangel, og betaling for reparasjon av tingen, dersom selgeren har gjort forbrukeren uttrykkelig oppmerksom på at han eller hun selv må dekke slike kostnader.

 

Joda, ser ut som jeg har rett på det.

De har reparert samme mangel to ganger, og nå er det en annen feil for andre gang?

Skrevet

Etter det jeg veit så er det veldig varierende hva slags garanti de forskjellige leverandører gir på batterier.

Sintef har uttalt seg om dette uten at det har fått noe presedens så vi er nok fremdeles litt prisgitt hvor "snille"

leverandørene velger å være. Dell er blant de beste i klassen der forresten.

Skrevet

Du må ha samme mangelen 3 ganger før du kan heve kjøpet. 2 års reklamasjon på batteri. Er batteriet dødt innen 2 år så kan du reklamere på det. Er det bare dårlig kapasitet kommer du ikke langt med forbrukerkjøpsloven.

Skrevet

De har ikke fikset den, endte opp med ny. Det er humac, ikke apple som fikser den. Er det ikke generelt, at hvis det er fjerde gangen?

Skrevet

Ok, rart, mener å huske å lest noe om 4 ganger..

Det er en uskrevet bransje-"regel" som absolutt ikke alltid følges. For det er ikke noe en rettsmessig har krav på. Hvis varen byttes ved 4 gangs feil så er den byttet på goodwill.

Skrevet

Det har vert fremme i media ( husker ikke hvor ) mye diskusjoner om hva som faktisk regnes som samme feil.

Der kan forbrukerrådet og selger/produsent være høyst uenig

 

De kunne slik jeg minnes konkludere med at en feil som for en forbruker som oppleves som samme feilen stort sett også regnes som samme feil.

 

Vis du opplever at tastaturet ikke virker eller at laderen er ødelagt neste gang det er feil så har du også rett på ny pc slik jeg ser det.

 

Siden du har opplev så mye tull så burde butikken vise lit godtvill.

Skrevet

Lurer mer på hva jeg har rett på - har ikke store håp om at butikken skal vise godviljen her. Til og med når jeg hadde med mail fra hovedkontoret stod de på sitt. Jeg måtte faktisk ta telefon dit mens de stod å så på, for å så "si det til betjeningen er du snill"

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...