Gå til innhold

BK: Lys i mørket


Anbefalte innlegg

Skrevet

Prøver meg på bilder i mørke omgivelser, utav ca 30 bilder er dette det jeg fikk skarpest.

Bildet er tatt utover Fyllingsdalen sent på kvelden.

post-62564-1272373477,4349_thumb.jpg

 

f/11

4 sek

ISO-200

96mm

Stativ

EOS 450D

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Bildet gir meg ingenting, jeg ser det er lys der; men anbefaler å få med litt av omgivelsene. Så enten høyere ISO eller lengre lukkertid; eventuelt en kombinasjon. Komposisjonsmessig kunne også månen vært plassert på krysningene for rule of thirds (den er ok høydemessig, men kunne fint vært plassert lengre til høyre f.eks. samt bygningsmassen litt høyere). Men bare mitt syn og ingen fasit.

Endret av TGB
Skrevet

Enig med TGB. Bildet blir for mørkt og man ser veldig lite. Du sier du har stativ - da skal det ikke være noe problem å øke lukkertiden og dermed få mer lys. Med månen mer til høyre i bildet har du noe å jobbe med :)

Skrevet (endret)

Enig med de to over meg her.

Bildet er for undereksponert. Hadde jeg vært deg så ville jeg tatt bildet av byen med mer lys, så ta et bilde på samme sted så du får månen i riktig farge, merge de to bildene. Kanskje det også passer med en litt overeksponert måne, du får prøve deg mer ut, du er på riktig vei tror jeg :)

Endret av Natrich
Skrevet

Ja, det var litt mørkt, alltid likt at kameraet klarer å ha så mørke farger uten at det blir grått. Får vel prøve meg med litt lengre eksponering neste gang.

Skrevet

Ja, det var litt mørkt, alltid likt at kameraet klarer å ha så mørke farger uten at det blir grått. Får vel prøve meg med litt lengre eksponering neste gang.

Dette kan du lett justere i etterbehandlingen. Aller enklest hvis du skyter i RAW, men kan også fint justeres på en jpg.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...