datamaskin Skrevet 18. juni 2009 Skrevet 18. juni 2009 Kan noen forklare dette? Skiltet i seg selv betyr jo parkering forbudt fra og med skiltet til nærmeste vegkryss (noe som taler for bil B ikke bil A) Og med underskiltet betyr det parkering forbudt i motsatt kjøreretning (noe som ingen av bilene gjør) Kan noen fortelle meg hva som gjør at bil B står feilparkert?
Groening Skrevet 18. juni 2009 Skrevet 18. juni 2009 Underskiltet betyr jo at det ikke er lov å pakere foran skiltet, noe som gjør at B står parkert feil.
Bruktbilen Skrevet 18. juni 2009 Skrevet 18. juni 2009 Og med underskiltet betyr det parkering forbudt i motsatt kjøreretning (noe som ingen av bilene gjør) Nei, pilen viser retningen hvor det er parkering forbudt.
Kjeksmestern Skrevet 18. juni 2009 Skrevet 18. juni 2009 For å få det litt klarere, underskiltet viser en pil, og pilen viser at det er ulovlig å parkere fra skiltet og bakover i forhold til kjøreretningen, ikke forover slik det som oftest er. Derfor er det lov å parkere etter skiltet, men ikke før. Litt knotete måte å skilte på synes jeg, men sånn er det bare.
gxi Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 (endret) Den der er såvidt jeg kan se ikke veldig rett mot virkeligheten, selv om det er fullt lovlig å skilte slik og fasiten til oppgaven er derfor korrekt. Slike skilt står typisk rett foran neste vegkryss hvor det står et skilt uten underskilt bak forrige vegkryss eller der parkering forbudet skal starte, ikke slik som på tegningen der. Jeg kan skjønne at den måten er brukt dersom det er et vegkryss rett foran skiltet slik at det er ingen tvil uansett. Ellers ville det nok heller stått et slutt på parkering forbudtskilt der istedet siden det angir akkurat det samme (påminnelse om forbudt å parkere foran skiltet), samt det avslutter forbudstrekningen som er startet av skilt lengre bak. Altså: --------------------------------------------------- ----------------------------------------------- | | ^ ^ ^ | | | skilt uten skilt med skilt | | | underskilt underskilt med underskilt | | | <---> <--- | Det gjør bare at det er mulig å se at det er forbudt å parkere også om man har passert det første skiltet. Endret 19. juni 2009 av gxi
Sports-Dude Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Altså så viser underskiltet at parkeringsforbudet gjelder dit, og ikke helt fram til krysset. Altså: Betyr parkering forbudt til nærmeste vegkryss i begge retninger. Betyr at parkering er forbudt dit og ikke helt fram til vegkrysset. Dette står ihvertfall i teori-boka.
fox Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Sports-Dude, ja det kan jeg bekrefte. Skiltet med pil ned betyr forbudt mot skiltet, og det er opphevet etter skiltet
BeFs Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Jeg stemmer på forklaringen til Sports-Dude og Fox her.
Kjeksmestern Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Jeg stemmer på forklaringen til Sports-Dude og Fox her. Ikke meg altså?..
gxi Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Skiltet med pil ned betyr forbudt mot skiltet, og det er opphevet etter skiltet Det stemmer ikke. Underskiltet med pil nedover opphever ikke evt. parkeringforbud som er satt med annet skilt foran.
>Jonas< Skrevet 19. juni 2009 Skrevet 19. juni 2009 Kjørte forbi et slik skilt med pil ned i dag. På det aktuelle stedet jeg passerte skiltet står det rundt en slak sving, så hvordan skal man vite at det er parkering forbudt før man kommer til skiltet? Blir jo litt rart om man skal få bot eller bilen borttauet fordi det står et skilt 50 meter lenger fremme om at et er forbudt å parkere der.
Trafikkstudenten Skrevet 31. august 2009 Skrevet 31. august 2009 Kjørte forbi et slik skilt med pil ned i dag. På det aktuelle stedet jeg passerte skiltet står det rundt en slak sving, så hvordan skal man vite at det er parkering forbudt før man kommer til skiltet? Blir jo litt rart om man skal få bot eller bilen borttauet fordi det står et skilt 50 meter lenger fremme om at et er forbudt å parkere der. Stans eller parkeringsregulerende skilt med følgende underskilt 828.2 kan ikke plasseres mer enn 30 meter fra annen stans-/parkeringsregulerende informasjon. Dvs maks 30 meter fra vegkryss eller annet stans-/parkeringsregulerende skilt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå