Gå til innhold

XO selges på nett


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet
e, hvorfor er det dyrere å kjøpe to enn å kjøpe en? 2-pack for 399, og to separate for 398? Eller e det bare jeg som er latterlig dårlig i hoderegning?

2-pakningen er for å gi bort en PC til random kid i Afrika og få en selv.

Skrevet
For Europe and a few other countries, the price for two XOs will be $399 (£254 or €312), according to an OLPC wiki page. One laptop bought for a donation will costs $199.

 

No VAT (value added tax) should be charged. Amazon.co.uk will process the transactions and bill in British pounds.

Nå vet jeg ikke hvordan skattereglene i Storbritannia er på slike produkter, men det vil neppe bli fritatt for norsk moms. Artikkelen gir inntrykk av at det motsatte. Håper artikkelforfatter kan sjekke med toll/skattemyndighetene og bekrefte eller avkrefte påstanden. Jeg tviler på at det er rett.

Skrevet

Normalt sett skal vel egentlig ingen nettbutikker legge på VAT/MVA, siden dette skal legges på først ved fortolling (her til lands har man f.eks. lov til å importere varer verdt opp i mot 200 NOK uten å betale MVA). Om det skal være slik at varen ikke skal være momspålagt må Amazon ha spesielle avtaler med tollvesenet.

  • 2 måneder senere...
Skrevet

Eh... Nå er det no sånn at noen varer er momsfirie også i Norge (!?!). Om denne blir momsfri, så er det vel bare snakk om at noen som har råd til det (en importør kanskje), tar seg bryet med å saksøke staten for ikke å handle i overenstemelse med handelstraktater Norge er underlagt via EØS avtalen. Norske myndigheter er jo veldig gode på å etterkomme EU i alle tilfeller, bortsett fra skatt, avgifter og landbruk.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...