Gå til innhold

Kombucha

Medlemmer
  • Innlegg

    138
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Kombucha

  1. Min avsluttende tanke for hele Sonys overgangssikrus er følgende: Fra Eie til Leie; Har prisene forandret seg på noe vis? Sony driver på det grunnleggende sjikt med en prisinflasjon. Man betaler det samme for en "vare" av en ringere kvalitet. Er det noen som snakker om prissettingen til Sony? Nope. De eier narrativet og villeder oss til å krangle om småtteri. PS Bra at noen har brukt gåseøyne på vare. Tidligere kjøpte Sony-brukerne en VARE, nå er det blitt en TJENESTE. Til samme pris. Tjenesten kan man leke videre med etter hvert. Så det er all grunn til å juble for Sony-fansene.
  2. Men leie er ikke det samme som å kjøpe. Å leie en bil er ikke det samme som å lease, eller kjøpe. Leier du, avtaler man periode, det samme med å lease, evnt kjøpe ut for eie, som å kjøpe. At de ikke vil bruke ordet leie vil mest sannsynlig skremme vekk kunder selv om Sony her skal ha det til at det er en og samme ting. Nettopp! Tenker man litt på leie-konseptet, så skjønner man at det øker markedet til sitt største omfang. Man maksimerer potensiell kundebase, siden det eksplisitt ikke er lov å gi ting videre. Du kan ikke lenger gi direkte det du kjøpte til andre da du ikke engang har kjøpt. Man leier typisk for seg selv frem til egen bortgang. Du kan ikke lenger gi spillet ditt til andre, selv om det måtte være noen i din familie. Neste skritt vil være å innføre tidsbegrenset total spilletid. La oss se om de finner på en god nok grunn til å innføre det etter hvert.
  3. Det er skremmende at noen mener at publikummet er smarte nok, samtidig som hele markedsføringens funksjon er å villede en til å kjøpe. Til og med slike uttalelser er en del av en markedsføringsstrategi. Litt oversatt: "Vi prøver å fordumme deg så godt vi kan, men du min kjære deg er vel egentlig smart!" Smigre seg inn og så slå. Typisk svindel-tankegang, spør du meg.
  4. Data- og konsollspill er et eget medium. Det står ikke på stedet hvil og tilpasses dem som kommer og overtar, og det er greit. Er ikke det en del av spillanmelderens fagområde å analysere og prøve å følge med på utviklingen, selv om den til tider kan minne om degenerering? Eller er det den samme A4 sjangeren dag inn og dag ut man skal anmelde?Hvis svaret på det siste er ja, da er det en rak vei til en retrohylle med tilsvarende effekter, inklusive bifokale briller. Trenger man kanskje yngre journalister på gamer.no? Bare ikke se på meg da jeg tydeligvis tilhører samme generasjonen som anmelderen. Og så himler jeg med øynene over smaken til eget barn, men hva så? Husker godt da min egen far gjorde det samme i sin tid.
  5. Synes det gagner Sony at folk helst jamrer over tap av fysisk medium. Klassisk narrativ-styring. Det som egentlig skjer her er en endring av eierskap. Det gir Sony helt nye markedsføringsmuligheter. Overgang til lisensiering burde gi en helt ny prissetting, noe som så godt som mulig feies under teppet. Sony kommer til le hele veien til banken. PS Husker tilbake på tider da Steam begynte med sine lisenssalg. Da oppstod det et helt nytt spillmarked og Steam kom med priser som var adskillig lavere enn det som var standard. Noen trodde vel at det var prisdumping... hvilket var bare et ledd i en sammensatt markedssituasjon. De prisene ble etter hvert hevet til et nivå som samsvarte med fysisk-eide spill. Det er dette som har vært Steams gullgruve. Nå er det Sonys tur å gjenåpne gullgruven.
  6. Jeg skulle tro at de fleste har uttrykt sin frustrasjon og metthet over den konvensjonelle super helt-sjangeren. Nå har jeg skjønt at Marvel egentlig ikke har noe annet å gjøre enn å Rinse wash repeat. Virker som de forsøker seg i all fall på en ny formel, da tydeligvis ved å spikke det for det moderne og snarere yngre publikum. Det er friskt i hvert fall å se yngre talenter på banen, håper de får en god veiledning siden skuespillere ikke er det mest avgjørende for filmens "grunnmur". Så gjenstår det å se hva "et godt voksen univers" har å by på? Er det ca. der DC har ligget med sine realistiske tilnærminger? De får ha mitt lykke til. Det er ikke noen enkel oppgave, det å holde på med en moderne form for klassiske barneeventyr ment for voksne siden vi allerede har sett mye av dette ad nauseam. Virker i all fall som det er en viktig sjanger for forankring og spredning av amerikanske verdier både inni og på utsiden av statene.
  7. For min del har Avowed satt igjen like dype spor som Avatar i sin tid. Det var mye spetakkel rundt hvor spektakulært det hele var i øyeblikket og kort tid etter. Mye senere så slet folk med å huske noe annet enn at det hadde med blåhudede raringer å gjøre. Avowed har nok også blåhudede skapninger? Er det kanskje det som er grunnen?
  8. Steam selger ikke fysiske spill. De selger faktisk ikke spill i det heletatt. De selger deg en lisens for å spille spillet. Så, om man har et problem med PlayStation, så burde man ha samme problem med Steam. Men av en merkelig grunn så har man ignorert pc utviklingen, hvor fysiske spill forsvant for lenge siden. Tror ikke at du har forstått ironien. Det at Steam aldri hadde solgt fysiske kopier er vel fra dag én de begynte denne "trenden". Det er på mange måter Steam som har funnet opp dette. Mitt spørsmål er derimot, hva sier Playstation nå som de stadig mer ligner på egen konkurrent? Dette med fysisk disk har vel lenge vært et eget poeng i de hellige krigene mellom PS- og PC-fans. Hva skal konsollkrigerne nå fekte med? Det er blitt en ting færre.
  9. Har Rockstar lyvet? Gidder man å lese litt står dette ganske klart. Folk er "dramaqueens". Det er kanskje 15 år siden jeg kjøpte noe fysisk, så saken kommer meg ikke ved. Jeg lurte egentlig på hva slags profitter det er at Rockstar har høstet på den "hvite" løgnen til kundestøtten sin. Hvor kommer eposten fra, og hvorfor er den blitt til en så stor snakkis? Jeg så tidligere diskusjoner om et håp rundt fysiske versjoner. Noen måtte ha spunnet det opp? Ellers så synes jeg at dette vel er enda en spiker i kista til konsollspilling. Som noen har påpekt allerede, har dette med fysisk kopi vært en hjertesak for konsoll. Skal man nå begynne å samle på kodelapper?
  10. Rockstar har ikke holdt løftet sitt. Burde ikke ha nevnt ordet "fysisk". Det fremgikk klart av konteksten at det var digital kontra fysisk som det dreide seg om. Det er ikke noen fysisk versjon som kan eksistere i forbindelse med forhåndsbestilling. Den er ikke til å ta på. Skal man kunne helle de digitale elektronene på en pose lissom? Rockstar ødelegger rett og slett betydningen av ordet fysisk, eller som man sier det på lingvistisk norsk "kontaminerer". Meningen er totalt utvasket nå, siden det tydeligvis refereres til at elektroner også er fysiske (hvilket er sant men tilhører ikke konteksten). Bra jobba, Rockstar! Har økt salgstallene ved å ha villedet troskyldige fans. Hadde utsagnet om "fysisk" vært bindende, ville Rockstar hatt juridiske problemer. Dette har bare vært en "uskyldig" tabbe som hjalp til å skaffe en tykkere flyt av forhåndsbestillingspenger.
  11. Maken til kynisme som Nintendo viser. En kan nesten lure på om det å støtte dem er etisk forsvarlig. Nintendos ambisjon er tydeligvis å bli spillmarkedets ultimate monopol-skurk da det gir størst profitt. Et selskap som fokuserer på barne- og familiespill (!). Ettergivenhet er synd. Jeg håper at fanboys-ene til Nintendo etter hvert vil skjønne det, da det å svelge alt selskapet gjør, gir det bare større selvtillit og dyrker fram et monster.
  12. Har også sittet med en sterk Uncharted 4-vibbe etter å ha tittet på spilltraileren. Fikk faktisk lyst til å kjøre Uncharted på nytt... 007-Traileren har ellers dempet forventingene mine: hverken spillteknisk, visuelt eller på noe annet sett ble jeg tiltrukket av traileren. Mens det stadig refererte klassiske Golden eye-spillet har vært en nytenkende bauta fra 90-tallene, kunne jeg knapt se noen grad av innovasjon i denne nye "installasjonen". ..... Hele denne evinnelige refereringen til Golden eye-spillet begynner å fremstå som et eneste rødt flagg hvor markedsfolka prøver å hype det nye gjennom en stadig tilbakeblikk på det historiske. Vi får håpe jeg tar feil.
  13. 😃 Tror de har et spill eller to på gang og. Venter spent til de lager "Mario og Luigi tar deg til patentretten". Post-modernt er the name of the game :D
  14. Corporate-problemet i spillebransjen begynner å bli svært synlig hos Ubi. Så åpenbart er det at store kjemper sliter med innovasjon og nye IP. Disse erverves tydeligvis gjennom å sluke faktisk kreative småstudioer, mens egenkapasiteten er tilpasset melking av den samme kua, fram til alle inklusive kua spyr ustanselig av overmetning.
  15. Eksklusivitet er på generell basis en kjip taktikk. Det skader spesielt etter at man har opplevd det motsatte en stund. Sonys synd er at de tidligere begynte å bryte "budskapet sitt" med eksklusivt. Ref. til Nintendos standhaftighet. Det tyder ellers på at Sony ikke helt klarer å konkurrere i det store darwinistiske spillmarkedet. Dette er det som i prinsippet styrer markedsøkonomien vår, med mindre vi ønsker å heie på monopol og markedsdiktatur. (Monopolaksepten og fanboys-tankegangen er noe Sonys markedsavdeling garantert jobber ustanselig med). TLDR: det er anti-consumer på nært hold, men la oss se om det faktisk vil hjelpe Playstation med å overleve på lang sikt. Dagens spillmarked er så stort at Sony må ha stadige mareritt på grunn av dette.
  16. Handlingsdybde må fortsatt spore deg på et narrativ. Half Life 2 er jo et ekstremt lineært spill med lite frihet sammenlignet med Subnautica, men det betyr ikke at det ene er bedre enn det andre. Det spørs helt hva slags opplevelse man ønsker spilleren skal ha. Derfor er det totalt meningsløst å si at et spill har blitt dårligere fordi man har tatt bort én mekanikk. Nå har jeg ikke brukt ordet dårlig eller bra. Du som dømmer nå. Det kan vise seg at Unknown worlds har en fantastisk begrunnelse for dette og da er det bare fint. ..... Half life 2 har en lineær verdensbygging hvilket er ingen overraskelse (jf. Elden ring som er ekstremt åpent), men det ga spilleren mye forventet interaksjonsfrihet. Jeg tenker nå på fysisk motor og mulighet til å interagere med verdenens innhold på, noe som var kult i 2004. Det er viktig å forstå at interaksjon ikke er det å komme bort i en usynlig verdensgrense, selv om det kanskje er det for enkelte. ..... Som Gabe sa det, hvis en spiller, innenfor spillets verden, forventer å gjøre handling A og får til å gjøre handling A, da er det BRA spilldesign. Motsatt er DÅRLIG spilldesign. Et eksempel: lager man mange fancye dørhåndtak i spill A, og så er det ikke mulig å bruke disse håndtakene på et forventet fancy vis, da er det bad design. Da må man tydeligvis sette seg ned å begynne å spinne opp en "plausibel" forklaring på hvorfor håndtakene plutselig er fancye, men at det ikke er lov å interagere med dem på hva som er nærliggende å forvente.
  17. Helt enig med dette. Vår helligste Gabe har uttalelige ganger snakket om "Agency", altså handlingsdybde, og Interaksjonsgraden, og hvor viktig disse er. ... Spill og spilling er i bunn og grunn en form for rollefantasering og -inntagelse. Det at noen fjerner nærmest naturlig handling, innsnevrer frihetsgraden i fantaseringen. Det må ha en god systematikk og mekanikk bak seg. Det kan og vil ellers fort bli oppfattet som politisk påvirkning.
  18. Den utviklingen eller utartingen som vi har sett rundt SW-universet er for min del bare en bekreftelse på at såkalte kulturelle produkter i utgangspunktet er USAs både politiske og propagandaverktøy. Konfirmerte kilder på nettet taler om at amerikanske storfilmer (ca. "Hollywood") går gjennom en kultursensur og slikt (herunder manus), noe som igjen er åpen informasjon. Mitt inntrykk er at det politiske og det propagandistiske i SW har skamløst blitt skrudd opp til 120%. Dette har bare avslørt noe som tidligere var subtile og implisitte budskap til noe som oppleves som hårreisende og hysterisk. Det verste er det er "den gamle garden" som nå opplever en kognitiv dissonans når verdigrunnlaget deres basert på gammeldags SW plutselig ble endevendt med så lite finesse at de fleste bare står og måper. Man kan kalle det for dekadanse, ukultur etc. Det er likevel ikke til å stikke under en stol at dette sammenhengende har vært akseptert av de store amerikanske medier.
  19. Kunne ikke vært mer enig. En arrangert kulturkrig for å unngå klassekrig, og folk går fem på. Kommentaren er litt off topic, men er ellers gullegodt. Klasse er et tabuisert tema i dagens dominerende og eksporterte ideologi i vestlige kretser. At de blir dratt inn i symbolpolitisk og marginal slåssing er bare et trist eksempel på hvor virkningsfull og blendende politisk ideologisering er.
  20. Kan ikke se at forbrukerrettighetene er såpass annerledes her til lands enn andre steder i Europa. Både EU og andre land har flere års reklamasjonstid ved defekt. Storbritannia har 6 år. Ja, i Norge er det litt strengere enn en del andre steder. Men det er langt fra unikt. Forklaringen til Valve er syltynn og i så fall må de avgrense salg til steder som ligner USA der regelverket er en jungel av regler og hvor alt kommer an på hvor en er og hva spesifikt som det reklameres på.
  21. På mange måter helt enig med deg. Det er tydelig at slike store selskap ligner godt på åtseletere fra dyreriket eller Vulture funds fra business-sfæren. .... De lever ofte av ulykksalige entusiaster som stadig fødte nye IP, for så å gire disse IP-ene opp til et annet nivå. Men klarer de seg på egen hånd? Det tyder på at kreativitet ikke er tingen for dem på lang sikt. Det er profittkreativiteten de er racere i (per definisjon). .... Starfield er et merkelig gender swap med idiotambisjoner. Fallout er et skakkkjørt IP utviklet av Black Isle Studios. Håper virkelig på at den dagen Bethesda ikke blir mer av, at de blir båret til kirkegården av egne usvikelige fans. For Todd, han har vært eksepsjonelt flink med nærmest å guddommeliggjøre sjappa si. Der har saktens talentet hans ligget.
  22. Ser at måne-tematikken er brennaktuell nå. Noen meninger om Routine spillet? Det er relativt nytt, og byr tydeligvis på bøttevis med innlevelse og saftig grafikk. Jeg er litt keen. Pragmata ser dessv litt generisk ut, settingen kunne for min del ha funnet sted hvor som helst.
  23. Det er ikke bare bare å være en det av et konsern. Nyheten er et godt eksempel på "corporate" kynisme. Public company-tilhørighet burde for lengst blitt i det minste et gult flagg for engasjerte gamere og de som er opptatt av spillutvikling.
  24. Helt enig. Sykehusmøbel er også treffende. Ser for meg en døende PS som blir trillet vekk til likhuset på dette her. ..... Man må virkelig anstrenge seg for å ikke se et så voldsomt design-mismatch mellom PS sine linjer og sånne billige aluminiumsrørstykker og skruer som man får kjøpt på et billigmarked. ..... Designarbeidere bør nok oppleve vonde drømmer som ligner på denne komboen.
  25. Teknologi er generelt vel og bra. Det som er et vanlig issue med nevrale nettverk (AI omtaler forhøyer Sam Jesus Altman til nye uante høyder) er at det er basert på et svært utselektert materiale - les at vi mennesker ikke liker å ta bilder av det som er stygt eller estetisk tvilsomt. Samt at det meste av innputtet til disse systemene er lysskjeivt siden man er lysavhengig for å ta gode bilder. Dermed kan alle slike nevrale behandlinger oppleves som et kosmetisk filter med mye glans fra Snapchat eller noe sånt. Åssen har vi tenkt å gjøre stygt til enda mer stygt med slike filtre? Virker som om til og med Dark Souls bosser kommer til å se Insta-pent og skinnende ut etter slik behandling.
×
×
  • Opprett ny...