En fornorskning jeg ofte bruker på presales er "teknisk salgsstøtte". Hart drevet med det i årevis og ja rollen faller normalt innenfor salgsavdelingen og leder vil være salgssjef e.l. rolle.
Det som primært skiller en presales fra en arkitekt/konsulent er to ting:
1. Presales er normalt ikke fakturerbart, med noen unntak dersom man skal kjøre en proof of concept eller proof of value, det hender er fakturerbart.
2. Presales er aldri ansvarlig for en leveranse, slik som en arkitekt ofte er. Presales er som ordet innebærer innvolvert frem til closing (signert kontrakt), så blir det overlevert leveranseapparatet.
Typiske arbeidsoppgaver er:
- Oppsett / vedlikehold av demosystemer (for live demo)
- Produsere salgsmateriell og presentasjoner (slides) eller kuratere fra systemleverandør hvis dere videreselger programvare
- Holde demoer og presentasjoner for kunde, enten som en større eller mindre del av et kundemøte
- Delta i anbudsprosesser (svare opp tekniske krav), i noen tilfeller også være en del av bid-board for å kvalifisere hvilke anbud mand velger å delta i
- Generelt spre det glade budskap om hva selskapet leverer, men på et mer teknisk/praktisk/detaljert nivå enn hva de rene selgerne kan
- Siden du tidligere har leveranseerfaring som konsulent/arkitekt er det nærliggende å tro at det vil forventes at du kan bidra med å lage SOW (statement of work), estimere og planlegge en implementasjon / utrulling som en del av presale. Det betyr ikke nødvendigvis at det er slik leveransen blir gjort, men danner et beslutningsgrunnlag for kunden/gir kunden budsjett-tall de kan forholde seg til.
Du kan også få ansvar for å skreddersy standardiserte tilbud eller konsepter som selgerne kan promotere i markedet. F.eks lage en pakkeløsning for en spesifik industri eller en "starter pack" for å få kunder i gang. Hvis det er snakk om en skyplattform e.l. så er "første skudd er gratis" en vanlig greie å promotere 😛
Ellers holde deg oppdatert på markedstrender, konkurrenter (og hvordan dere kan posisjonere dere mot dem), oppdateringer/nyheter fra systemleverandør eller internt utviklingsapparat
I noen selskaper er presales også ansvarlig for å bidra til å finne potensielle kunder, ringe rundt osv. men ikke så vanlig i norge.