Kronprinsessen må selvfølgelig svare for sitt vennskap med den straffedømte Epstein, men flere stemmer i media har påpekt at det neppe blir riktig å si at hele saken hviler på hennes skuldre. Også andre har et ansvar for hvordan kongehuset representerer Norge utad. Samt at det kanskje også (litt sleivete sagt) blir et spørsmål om hvor store forventninger det er realistisk at man kan ha til MM.
Så på ett nivå er det antagelig like interessant å stille spørsmål til hvordan apparatet har fungert rundt MM. Har det virkelig feilet i hele fire ledd? Har mange slitt med feilaktig rolleforståelse? Er det slik at HM har hatt mer fokus på familiesamhold enn på kongehuset som institusjon? Er det slik at vi ser systemsvikt innad i institusjonen kongehuset? To tidligere PST ansatte har vært ute i media å pekt på mulig systemsvikt i PST. Har også UD sviktet når MM har representert Norge i utlandet?
Selvfølgelig var det folk i apparatet og institusjonene rundt MM som visste at Epstein var straffedømt, men her er det ikke gitt at vi får alle svarene fordi mye av dette er forhold som hovedsakelig faller inn under kongens ansvar (som øverste ansvarlig for institusjonen kongehuset).
Man undrer litt på om noen årsaker kan ligge i den utviklingen som kongehuset har gått igjennom over generasjoner. HVII og OV levde i en annen tid og hadde et større fokus på monarkiet som institusjon, mens HV og HM ser ut til å ha et større fokus på individet/familien.
Dersom det skulle komme flere episoder i føljetongen så er det kanskje slik at det kan være bedre for nasjonen om det er mulig å organisere at man hopper over et ledd i arverekken (når den tid kommer).
PS! Joda, det skal finnes kilder som bekrefter at PST var med på USA reisene. På PST sin pressekonferanse så nevnte PST bl.a at de ikke hadde ansvaret i denne saken og at PST "ikke er personlige rådgivere" for de kongelige. Men tidligere PST ansatte stiller spørsmål i media til denne fremstillingen, så her skurrer det.