Gå til innhold

Anbefaling av OS til en dual Pentium Pro 200mhz


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Hei, har en server med 2 stk. Pentium Pro 200MHZ prosessore..., hva vil dere anbefale av OS til den?

 

den skal kjøre HTTP og FTP server

 

 

 

EDIT: Glemte å si takk for hjelpen :p

Endret av Aleksweb
Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

En viktigere ting du kunne nevnt er RAM. Kjører Fedora Core 3 og KDE med minimale effekter på 266 Mhz, 64MB RAM . Fungerer fint i starten, men merker at det fort går litt tomt for RAM :whistle:

Endret av Dell_Inspiron
Skrevet
En viktigere ting du kunne nevnt er RAM. Kjører Fedora Core 3 og KDE med minimale effekter. Fungerer fint i starten, men merker at det fort går litt tomt for RAM :whistle:

den skal kjøre HTTP og FTP server
Skrevet

Har kjørt en P60 med 24mb EDO RAM som fil/http/ssh/sql server i 1/2 år, og hadde ingen problemer. En HTTP/FTP server trenger ikke mye HW.

Skrevet

Jeg kjører FreeBSD 4.9 og 4.10 på en dual PPro 200 MHz (oppgradert til PII Overdrive) med 512 MB RAM, kjører X.Org 6.7.0 med KDE 3.3 på et ATI Mach64VT 2 MB. Det går faktisk ganske bra unna. Maskinen fungerer som firewall for hjemmenettverket mitt. Ville heller gått for FreeBSD enn FC3, som er mye tyngre. FreeBSD 4.x er beregnet for eldre maskiner.

Skrevet
Kva skal du med FC3 når du skal køyre HTTP og FTP-server?

FC3 (eller RHEL4-beta...) er egentlig et veldig fint server OS. Litt mange oppdateringer, men bra på brukervennlighet, oppdaterthet og sikkerhet (SELinux, execshield, så-vidt-jeg-vet støtte for NX-bit'en til AMD helt siden den kom etc).

 

Fordelen med debian er at flere bruker det som server-os (dog neppe så mange "tunge" som RHEL) => bra server-støtte og mange serverprogrammer i pakkesystemet. *gledeseg til fedora extras kommer fult ut på banen i fc4 :D )

Skrevet
FreeBSD 4.10 vil være helt ypperlig til denne maskinen.

Hvorfor? *BSD har jo dårlig SMP støtte i forhold til Linux.

Øhh, nei. FreeBSD har god SMP-støtte. Kjører selv en SMP-maskin (Dual PII Overdrive 333 MHz) på FreeBSD 4.10, og det går så det griner, det. Har en annen maskin med samme prosessor som også kjører FreeBSD 4.10, men det er en singel-prosessor maskin. Kontrastene mellom disse to maskinene er meget store. Maskinen med to prosessorer er klart raskere enn maskinen med bare en prosessor.

Skrevet

Spørsmålet er hvilken som har *Best* smp-støtte - linux eller BSD.

 

Linux skal vistnok skalere veldig bra med antall CPU'er. Så selv om BSD er bra, så er kansje Linux bedre :)

 

En annen ting er at du kansje kommer til å trenge SMP'en når du skal kompilere oppdateringene....

Skrevet

Har på følelsen at om han legger inn Fedora Core 3 kjem han til å sitte å leite etter Apache og FTP i program-menyen til GNOME osv...

 

Vil no sei Fedora er ein grafisk distro, men den fungerar vel utan X også...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...