Gå til innhold

CHARSET - Hva skal jeg bruke?


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Hva er forskjellen på de forskjellige CHARSET'ene? Går det an å skrive reine særnorske tegn rett inn i koden uten å måtte bruke disse; æ ø å ?

 

EDIT: Kan jeg bruke utf-8?

Endret av Ingardj
Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Det skal finne et charset som støtter det, hvis jeg ikke husker helt feil :yes: Kan se om jeg finner det, og legge inn en liten edit her ;)

 

Edit: iso-8859-1, windows-1252 skal funke... har ikke testa dem ut personlig... Hvis du vil ha flere sjekk her

Endret av Jibril2k
Skrevet (endret)
Det skal finne et charset som støtter det, hvis jeg ikke husker helt feil :yes: Kan se om jeg finner det, og legge inn en liten edit her ;)

 

Edit:  iso-8859-1, windows-1252 skal funke... har ikke testa dem ut personlig... Hvis du vil ha flere sjekk her

ISO-8859-10 er nordisk, mens ISO-8859-1 er bare vest-europa/usa generelt...

UTF-8 og UTF-7 er såkalt Unicode, men går fint å bruke (-8 anbefales).

Hvis du skal ha norske tegn, ville jeg vel valgt ISO-8859-10 nordisk (var det -9 som var helnorsk??).

Endret av Zethyr

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...