Jakob Skrevet 21. februar 2004 Skrevet 21. februar 2004 Hei. Jeg kjøpte i Desember en Seagate Barracuda 7.7200 120GB. Det som skjer nå, er at med et par dagers mellomrom, når jeg skal gå inn på en fil på disken, kommer det 2 klikk fra pcen, alt fryser nesten (dvs går veeeldig treigt, ikke mulig å starte noen programmer, til og med musa henger kraftig), og HDD lampa lyser konstant når jeg prøver å gjøre noe. Dette er ikke systemdisk, bare fil disk (men med swap fila på). Etter en restart kjører jeg chkdsk, og den finner noen feil i indeksene til de filene jeg skulle gå inn på. Dette har skjedd en 3-4 ganger, og begynner å bli alvorlig redd for at disken skal ryke, og da mister jeg mye viktige filer. Mine specs på maskina er: MSI k7tPro266 hovedkort. Gainward gf4 ti 4200 En WD 40gb disk som systemdisk og 120Gb'en. 2 cdromer + div kort Har nylig skifta til 400W strømforsyning fra 250W. Er det fare for at disken kan ryke, eller er dette et annet problem? Vil gjerne vøre sikker før jeg evnt bruker den mer.
Black Star Skrevet 21. februar 2004 Skrevet 21. februar 2004 (endret) Klikkelyder fra disk samt at systemet blir tregt ved bruk av den disken er store faresignaler som må tas alvorlig. Kopier alle filene over på systemdisk, og brenn de du ikke får plass til der, på CD/DVD. Send deretter harddisken tilbake til der du kjøpte den fra, og be om ny på garanti. Evt. kan du se om Seagate har noen test programmer på sine internettsider, kjøre de og sende de med disken om du finner feil. Mitt tips... ikke bruk disken. Bytt den. EDIT : kom på en ting... hvis du går inn i en katalog med mange store videofiler, vil Windows (XP) prøve å lese info fra alle filene for å komme opp med størrelse, lengde og annen info. Men det skal være mange og store filer (700MB ->) for at systemet skal bli tregt og henge på den måten du beskriver. Endret 21. februar 2004 av Afseth
Jakob Skrevet 21. februar 2004 Forfatter Skrevet 21. februar 2004 Nå har jeg kopiert de filene jeg ikke vil miste over på systemdisken og kjørt en SeaTools test. Den fant ingen mekaniske feil ved disken, en sector scan gadd jeg ikke, det ville tatt mange timer. Tror du fortsatt den kan være defekt/halvveis defekt?
Arne_H Skrevet 21. februar 2004 Skrevet 21. februar 2004 Hadde samme symptomene på en WD, da var det stepperen som tok kvelden.
Black Star Skrevet 22. februar 2004 Skrevet 22. februar 2004 Hva er stepperen? Motoren vel? Er stort sett motoren (eller stepperen) som har en feil når det kommer klikkelyder fra disken... også kalt "click of death" med god grunn.
Jakob Skrevet 22. februar 2004 Forfatter Skrevet 22. februar 2004 (endret) Ok. Men tror du at den fortsatt kan være defekt selv om SeaTools ikke rapporterte noen feil? BTW, HDD health viser at harddisken holder 32 grader, og den infoen lyser rødt, selv om det ikke skal være noe galt med disken i følge den. Er 32 grader for høyt? Edit: Jeg tok feil av tempen, den ligger på ca 40-45 grader, når jeg har slått av kabinett viftene. Endret 22. februar 2004 av Jakob
vingtor Skrevet 22. februar 2004 Skrevet 22. februar 2004 Hadde ein WD med dei samme symptoma for eit par år sidan. Eg kjørte alle testane som WD hadde, men dei rapporterte ikkje noko feil så eg gjekk der eg hadde kjøpt disken og spurte. Dei fekk inn disken og sendte den til test.. det viste seg at den var i ferd med å ryke og eg fekk ein ny disk...
Black Star Skrevet 22. februar 2004 Skrevet 22. februar 2004 Ok. Men tror du at den fortsatt kan være defekt selv om SeaTools ikke rapporterte noen feil? BTW, HDD health viser at harddisken holder 32 grader, og den infoen lyser rødt, selv om det ikke skal være noe galt med disken i følge den. Er 32 grader for høyt? Edit: Jeg tok feil av tempen, den ligger på ca 40-45 grader, når jeg har slått av kabinett viftene. Som Vingtor sier rett over her, så kan den være i ferd med å ryke selv om diagnoseprogrammet ikke rapporterer feil. Som jeg tidligere har sagt, så er det mest sannsynlig motoren som er i ferd med å svikte, og det rapporteres ikke av diagnoseprogrammer da de ikke sjekker motoren... det er noe som ikke kan sjekkes med vanlig software. Mitt tips er fortsatt at du leverer inn disken, med en god feilbeskrivelse, slik som du startet denne tråden med, og ber om en ny på garanti. 40-45 grader bør en disk kunne tåle, men det er nok i overkant av det som er anbefalt. Slå på kabinettviftene igjen... det vil nok hjelpe.
Jakob Skrevet 22. februar 2004 Forfatter Skrevet 22. februar 2004 Her er et resultat av å ha kjørt HDD Health littegrann... Vet ikke om dette resultatet har noe å si ,eller om det bare er tilfeldig..?
CFD Skrevet 22. februar 2004 Skrevet 22. februar 2004 Edit: Jeg tok feil av tempen, den ligger på ca 40-45 grader, når jeg har slått av kabinett viftene. 40-45 grader bør en disk kunne tåle, men det er nok i overkant av det som er anbefalt. Slå på kabinettviftene igjen... det vil nok hjelpe. For det første: 40-45c er jo ikke mye. De fleste uten hardiskvifte ligger over det feks. Så 40c er langt ifra mye. Det er faktisk en lav tempratur. jeg ville ikke ha stolt helt på SMART. Jeg får ALLTID feil på helt nye disker så jeg bryr meg ikke så mye om SMART med untak av Tempraturen.
Fredriao Skrevet 22. februar 2004 Skrevet 22. februar 2004 Kan være psu.. powersupply. Men da hører man gjerne disken slutt å rotere (ihvertfall på en wd )
Jakob Skrevet 22. februar 2004 Forfatter Skrevet 22. februar 2004 Psu?? Så du mener at en NorthQ 400w psu streiker fremfor en HD?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå