Gå til innhold
Trenger du skole- eller leksehjelp? Still spørsmål her ×

[Løst] Formel for motstander koblet parallelt.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

Jeg har problemer med å forstå denne formelen, og lurte på om noen kunne hjelpe meg med dette.

 

Rtot=1/R1+1/R2+1/R3.........+Rn

 

Jeg skal beregne den totale motstanden i en krets som har 3 motstander koblet paralelt.

 

Rtot = total mottand i krets
R1= 1200 ohm

R2=680 ohm

R3=330 ohm

 

Slik jeg da ser det er Rtot = 1/1200+1/680+1/330 = Rtot = 8,33+1,16+3,03=12,52 ohm

 

Tror ikke dette stemmer helt, og at jeg ikke forstår selve bruken av formelen.

 

Kan noen forklare denne formelen for meg?

 

Hilsen T.

 

Videoannonse
Annonse
Gjest Slettet+45613274
Skrevet (endret)

Formelen din er feil. Det skal være: (Rn)

Endret av Slettet+45613274
Skrevet

Hei.

Jeg har problemer med å forstå denne formelen, og lurte på om noen kunne hjelpe meg med dette.

 

Rtot=1/(1/R1+1/R2+1/R3.........+Rn)

 

Jeg skal beregne den totale motstanden i en krets som har 3 motstander koblet paralelt.

 

Rtot = total mottand i krets

R1= 1200 ohm

R2=680 ohm

R3=330 ohm

 

Slik jeg da ser det er Rtot = 1/1200+1/680+1/330 = Rtot = 8,33+1,16+3,03=12,52 ohm

 

Tror ikke dette stemmer helt, og at jeg ikke forstår selve bruken av formelen.

 

Kan noen forklare denne formelen for meg?

 

Hilsen T.

 

Rtot=1/(1/R1+1/R2+1/R3.........+Rn)

 

https://www.swtc.edu/Ag_Power/electrical/lecture/parallel_circuits.htm

Skrevet

 

Hei.

Jeg har problemer med å forstå denne formelen, og lurte på om noen kunne hjelpe meg med dette.

 

Rtot=1/(1/R1+1/R2+1/R3.........+Rn)

 

Jeg skal beregne den totale motstanden i en krets som har 3 motstander koblet paralelt.

 

Rtot = total mottand i krets

R1= 1200 ohm

R2=680 ohm

R3=330 ohm

 

Slik jeg da ser det er Rtot = 1/1200+1/680+1/330 = Rtot = 8,33+1,16+3,03=12,52 ohm

 

Tror ikke dette stemmer helt, og at jeg ikke forstår selve bruken av formelen.

 

Kan noen forklare denne formelen for meg?

 

Hilsen T.

 

Rtot=1/(1/R1+1/R2+1/R3.........+Rn)

 

https://www.swtc.edu/Ag_Power/electrical/lecture/parallel_circuits.htm

 

Hei.

Denne artikkelen var godt forklarende, både for motstand koblet parallelt samt regnemåten.

Og om jeg leser det korrekt endrer de fra kilo-ohm til ohm for å gjøre det lettere.

Så deler de en og en før de settes sammen

 

R1= 1,2kohm = 1,2 = 1/1,2 = 0,83

R2 = 680ohm = 0,68 = 1/0,68 = 1,47

R3 = 330ohm =  0,33 = 1/0,33 = 3,03

 

1/Rtot = 0,83+1,47+3,03 = 5,33 = 1/5,33 = 0,187kohm= 187ohm

 

T

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...