Gå til innhold

Lån til aksjonær


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvordan blir dette med med et lån til aksjonær fra selskapet og renter på dette, når det gjelder føring i selvangivelsen for aksjonær? Hvilken poster skal lånet og rentene føres på?



Anonymous poster hash: ef1c9...82f
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Under forutsetning av at lånet er ytt lovlig (ihht aksjelov med mer) så kan du/aksjonær føre det på postene

 

3.3.1 Gjeldsrenter
4.8.1 Innenlandsk gjeld
 
i sin personlige selvangivelse.
Skrevet

Renter behandles som renter, og lån behandles som lån.

 

Dersom lånet ble tatt opp etter lovendringen som fikk virkning fra oktober i fjor skal imidlertid utbetalingen beskattes som utbytte. Det vil si at du også skal oppgi beløpet som en utbytteutbetaling fra selskapet.

Skrevet

Resultatet for gamle lån blir at du blir fordelsbeskattet hvis du har lånt penger til en lavere rente enn det som regnes som en "normal markedsrente". Usikker på om du kan ta inn opplysninger om en slik rente i selvangivelsen for å få ned denne fordelsbeskatningen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...