Gå til innhold
Trenger du skole- eller leksehjelp? Still spørsmål her ×

Retorikk


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!
Byttet skole fra vg1 og vg2. Viser seg at klassen jeg går i nå allerede har lært om retorikk, så jeg henger litt etter. Noen som kan forklare etos, patos og logos? Helst ved bruk av eksempler, da jeg har den konkrete betydningene av hvert ord :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ethos er ting du sier for å bygge opp andres tillit til deg, logos er å bruke logikk som argumentasjon, patos er ting en sier for å påvirke folks følelser.

 

F.eks. på vitenskapelige bøker så står det ofte "[Forfatters navn], PhD" altså at forfatteren av boken har doktorgrad i emnet, som er en måte å "bevise" at "Jeg vet hva jeg snakker om!" (dette er ethos)

 

Før 2. verdenskrig så løy propagandaapparatet i tyskland om at polske soldater uprovosert drev og angrep tyske soldater ved grensen, for å gjøre tyskerne sinte og hevnlystige slik at det ble lettere å starte krigen

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...