Gå til innhold

slem pc


Skaufjord

Anbefalte innlegg

Skrevet

En kamerat av meg har nettopp kjøpt ny pc som jeg hjalp ham med å bygge. litt trøblete helt fra starten av, med feil prosessorhastighet og en litt slem bios, men det fiksa vi. Men windows er ustabilt som pokker. Blåskjerm hele tida og nekter å starte mange ganger. Vifta på prosessoren skal klare hans prosessor ganske bra, men i biosen er cpu-temperaturen ofte oppi 70-80 grader, selv om det ikke kjennes sånn ut i maskina og på kjøleribba. Det fiffige programmet som følger med asus-hovedkortet sier også at temperaturen er betydelig lavere enn det biosen sier. Er det mulig at biosen restarter maskina fordi den tror prosessoren er for varm? hva annet kan det være?

 

specs:

asus a7n8x deluxe

amd xp 2800 2.083GHz

sapphire radeon 9800

2xWDCaviar 120Gb S-ATA disker

osv...

 

håper noen kan hjelpe!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

 

Er det mulig at biosen restarter maskina fordi den tror prosessoren er for varm? hva annet kan det være?

 

 

Ja, det KAN være det, og det er noe som kan stilles på i BIOS.

Skrevet

vifta er forresten en Thermaltake volcano 9+

den har en egen temperatursensor som ligger under prosessoren, og regulerer farten etter denne.

 

HVIS temperaturen i BIOS'n er feil... hva kan jeg gjøre med saken? har testa forskjellige BIOS'er.

Skrevet

Det er HELT sikkert pga sensoren se inne på Overklokking.no sine sider om tester med denne type kjøler eller se i andre sider der de har noe om dette.. jeg ville heller ha brukt manuell viftejustering da det ikke flipper ut. jeg har termaltake Volcano 7+ og den funker fint med justering.. Eller så skal du kunne disable temp warning eller noe slikt i BIOS!!!!!

 

 

Lykke til.. :yes:

Skrevet

En gylden regel i slike tilfeller er vel å se etter bios oppdateringer.

 

NB: sjekk at maskina er stabil på dos prompt før du starter noen oppdatering. Om den skulle reboote på egenhånd mens flashing pågår kan gi problemer.

 

-pg

0 asus / xp erfaring

Skrevet

Hei!

 

Leit med det der, men jeg har samme hk og cpu(boxed da) og mitt system kjører fint og stabilt uten bios oppdateringer(ca 50 grader)

så jeg ville nok ha sendt inn hk på garantien :yes:

 

- C.M

Skrevet

har nyeste bios, så det er neppe problemet. kan heller virke som temperatursensoren på hovedkorter har løpt løpsk.

 

i sisoft sandra stod mainboard temperatur på 250 grader ved ett tilfelle.

Skrevet

Litt statisk elektrisitet kan gjøre at bios delvis mister informasjonen. En flashing til den biosen du allerede har kan løse problemer. Det måtte jeg gjøre på laptoppen noen ganger etter å ha vært på flytur.

 

Men for all del, jeg har også mer tro på at det har noe med tempratur sensoren å gjøre. Om det er sensoren eller tolkningen av data fra sensoren (som inkluderer bios) er fortsatt umulig å gjette på.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...