Gå til innhold

[Løst] Tykkelse på ledninger til bilstereo?


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Hei,

 

Kjøpte meg nettopp en

Harman Kardon CA 280 (rms 4 Ω: 2x110 W, rms 2 Ω: 2x160 W

Crossover ajustable)

 

og en

 

JBL GT5-1204BR (Maks effekt: 1100W, RMS effekt 275 Watt, Impedanse: 4 ohm).

 

Hvor tykk ledning må jeg ha fra batteriet og til forsterkeren? Samme spørsmål om signalledningene fra spilleren, til forsterkeren og til subben.

Endret av heh115
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Størst mulig?

 

Jeg har iallefall valgt å bruke 53mm² kabel fra batteriet til en hovedsikring montert like ved batteriet, så en 53mm² fra sikringen inn i bilen, og bak til en strømfordeler. Og fra strøm fordeleren brukte jeg 35mm² siste biten inn til forsterkeren.

 

Finnes ikke noe spes forskjellige tykkelser på signal kabler, bare husk å bruk kabel med skjerm, gjerne dobbel eller trippel skjerm mot støy.

 

Mine Focal P30db basser har 6mm² kabel. De bassene er på 300W. Kanskje litt overkill, men hadde fri tilgang til kabel så tok det tykkeste vi hadde på hylla. 4mm² vil nok holde fra forsterkeren til bassen.

Skrevet

Så det jeg trenger er:

  • 40mm2 fra batteri innom sikring, til forsterker og videre til jord.
  • Dobbel skjermet signalkabel.
  • 4mm2 fra forsterker og til bassen.

Har du/noen en bra nettbutikk som selger dette og leverer raskt?

Skrevet

Nå har ikke jeg mye peiling på bilstereo, eller hvor mye strøm forsterkeren din trekker (A), men om sikringen på den f.eks er 40A, må du bruke 25mm2 ved 3m kabel.

Skrevet

Da har jeg fått koblet opp alt, men får ikke lyd fra subben.

Den skal fungere, men er usikker på om jeg får lydsignal ut fra spilleren.

Hvordan kan jeg teste dette?

Skrevet (endret)

signal ut har du nok, men har du justert på forsterkeren? evt koblet på riktig inngang?

 

Lyser power lampa på forsterkeren? Og har du koblet kablene på input?

Endret av _tHokA_
Skrevet

Har koblet alt rett, er en smule usikker på justeringen på forsterkeren, men den står slik forrige eier brukte den.

 

Kom på at jeg kan teste med en annen lydkilde for å se om det er spilleren eller forsterkeren.

Er det en måte jeg kan teste om subben fungerer uten å bruke forsterkeren?

Skrevet

Bak på spilleren så skal den være koblet på SW, (bass utgangen). Sjekk innstillingene på spilleren at SW er aktiv. Så skal signal kabelen inn på input på forsterkeren.

 

Om power lampa på forsterken lyser så har den strøm og er aktiv. Innstillingene skal stå på LP, stereo og sub.

Skrevet

Var vist bare et av bryterne som sto på feil plass. Artig å finne ut etter å ha feilsøkt i over en time, ute i 10-15 minus...

 

LØST!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...