Gå til innhold

Viktig ting å kunne om middelalderhistorie i verden og Norge


Rembrandt

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei,

 

jeg lurer på om hva slags viktig og sentrale ting er som en oppegående person må kunne om middelalder i verden og Norge. Trenger å vite det fordi jeg skal opp til eksamen snart.

 

ser frem til gode råd---

Videoannonse
Annonse
  • 2 uker senere...
Skrevet

Investiturstriden er ganske sentral. Retten til å utpeke biskoper, og spørsmålet om regulering av lov og rett mellom kirke og stat, noe som særlig var en gjenvendende konflikt mellom paven og den tysk-romerske keiser.

 

I Norge er det mest sentrale emnet i middelalderen utvilsomt borgerkrigene. Årsaker, som særnorsk arverett, og virkninger, som at aristokratiet i Norge gikk fra flere titalls slekter på midten av 1100-tallet til rundt 15 under Magnus Lagabøte.

 

Det er kanskje verdt å merke seg disse evinnelige korstogene, den spanske "reconquista" og den tyske "Drang nach Osten" også.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...