Gå til innhold

Ta skjell fra Karibien til Norge?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei :)

Mener det var et annet ord, men kommer bare på ordet "skjell".

 

Uansett, er på Tobago i Karibien og mamma fikk et fint skjell av en av de lokale.

 

post-158056-0-10312200-1298230819_thumb.jpg

 

post-158056-0-89174800-1298230866_thumb.jpg

Sånn ser det uansett ut.

 

Mener det ikke er lov å ta med sånt til Norge, stemmer det?

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Ordet du leter etter er nok konkylie ;-)

 

Så lenge den ikke er levende ser jeg ingen grunn til at det skal være noe problem. Tok selv med meg et fra Gran Canaria uten problemer. Er dog ikke så bevandret.

Endret av Thomhess
Skrevet (endret)

Får å ta det inn i Norge må det ikke være levende (sneglen gjemmer seg helt inni spiralen) og det må ikke stå på listen til CITES over truede dyrearter. Strombus gigas eller "Queen Conch" står på denne listen og vil kunne bli tatt fra dere både når dere reiser ut av landet og når dere reiser inn i et annet land som er med i CITES. Du bør prøve finne ut om det dere har er en "Queen Conch" og om det fremdeles er en snegl som gjemmer seg inni den.

 

I tillegg til listen fra CITES har flere land i karibien et generelt forbud mot eksport av skjell. Jeg kjenner ikke til hva som er reglene for Trinidad eller hvor nøye de er på å håndheve disse.

 

Anbefaler å spørre om både art og eksportregler på et dykkesenter.

Endret av robertaas
Skrevet

Nå oppfordrer jeg ikke til lovbrudd, men det bør da være mulig å bare pakke det godt inn, legge det i kofferten og i tilfelle tollerne skal gå gjennom hele bagasjen beklage veldig og si at du ikke var klar over det?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...