Gå til innhold

Fart på skihopperne/flyvere


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

lurer på hva farten er på hopperne når de lander(i svevet) kontra når de er på hoppkanten.

Man får jo alltid se farten dems på hoppkanten, men ikke i svev eller når de lander...Mister de fart, eller øker farten??

Videoannonse
Annonse
Skrevet
Hei!

lurer på hva farten er på hopperne når de lander(i svevet) kontra når de er på hoppkanten.

Man får jo alltid se farten dems på hoppkanten, men ikke i svev eller når de lander...Mister de fart, eller øker farten??

De mister nok fart ja... ihvertfall fremdrift.

Skrevet (endret)

Husker tilsvarende spørsmål ble tatt opp på NRK under et hopprenn for et par år siden. Jeg mener og huske at de sa at farten var nogen lunde den samme i avsatsen som når hopperen lander.

Endret av bruno99
Skrevet

Jeg synes og å huske det, Bruno. Forskjellen er jo som noen sier Nasci sier fremdriften. På hoppkanten går det 100km/t rett frem, mens ved landing er det for eksempel 70 km/t rett frem og 40 km/t ned, som tilsammen gir rundt 100 skrått nedover (dette er totalt fiktive tall, bare for å illustrere poenget. Det kan like gjerne være 85 rett frem og 20 rett ned , eller 60 rett frem og 50 rett ned for alt jeg vet ;) )

  • 2 uker senere...
Skrevet

det kommer helt an på oppdriften.. tror bredesen sa på NRK fra planica en gang at uten oppdrift akselererer dem nedover i svevet og at de gikk fra 100km/t på kanten til oppmot 130km/t ved landing..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...