Haawy Skrevet 19. mars 2009 Skrevet 19. mars 2009 Jeg har en oppgave jeg sliter litt med her. I) x2+y=5 II) 3x+y=7 Jeg bruker innsettingsmetoden og får: I) x2+2-3x=0 Så fortsetter jeg med ABC-formelen og kommer fram til x=(-2+-4)/2 og etter dette får jeg x1=1 og x2=-3 I følge fasiten og TI InterActive er dette feil, det skal bli x1=1 og x2=2! Er det noen som kan hjelpe meg? Jeg har ikke skrivd opp alt jeg har regnet, men kan gjøre det hvis det er nødvendig.
geir__hk Skrevet 19. mars 2009 Skrevet 19. mars 2009 (endret) En annen grei måte å sjekke resultatene på er å bruke Geogebra til å plotte inn punktene: [Edit] ER kanskje en ide å bruke fasiten ETTER man har regnet ut. Vel anyway, her er fremgangsmåten: (funker ikke å bruke latex, så poster bilde) Det gir at X1=1 og X2=2. Endret 19. mars 2009 av geir__hk
EIFF Skrevet 19. mars 2009 Skrevet 19. mars 2009 Du har regnet feil i "ABC"-formelen. Jeg antar at du har satt a=1, b=2 og c=-3, noe som er feil. Det skal være: a=1, b=-3 og c=2. Dette skyldes at "a" er tallet foran x2, "b" er tallet foran x, og "c" tallet uten en x ved seg.
kj_ Skrevet 19. mars 2009 Skrevet 19. mars 2009 Om du bruker innsettingsmetoden, så vil du få denne: x^2-3x+2.. om du bruker abc-formelen på denne, vil du få rett svar.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå