Gå til innhold
Spørsmål om bil og motor? Still spørsmål her ×

Selge uten EU-godkjenning


nahojp

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei folkens

 

Jeg har en gammel bil stående som det kostet litt vel mye å Eu-godkjenne. Verkstedene vill ha ca 20k for å fikse diverse problemer med bremser, støtdempere og bensintank, og det syntes jeg var mer enn bilen er verdt. Men det er fortsatt mye som virker på bilen og jeg syntes det er litt drøyt å sende den rett til skraping, andre kan kanskje gjøre jobben billigere selv eller bruke den som delebil. Men hva er beste måten å få solgt et slikt "vrak" på? Andre tips enn å annonsere på Finn?

 

Og hva slags regler gjelder for å kjøre bilen til ny eier når fristen for godkjenning gikk ut før sommeren?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Bruk Finn.no, Autodb.no, evt andre av de største nettstedene.

Det finnes vel ikke et eget nettsted for salg av dårlige biler, såvidt jeg vet. :)

 

Om bilen skulle vært EU-godkjent før sommeren, er det mest trolig begjæring om avskiltning i systemet. Det betyr kort fortalt at du ikke skal bruke bilen, og risikerer diverse ting om du blir tatt/krasjer (forsikring, påskiltningsgebyr, osv).

 

Skal bilen flyttes lovlig må du avskilte bilen og kjøpe prøveskilter. Bilen skal uansett være i forskriftsmessig stand.

Skrevet

Neida, bilen trenger ikke være i forskriftsmessig stand, det holder at den er i forsvarlig stand. I praksis vil det si at du KAN flytte bilen på prøveskilter selv om ei lyspære er defekt, men ikke om bensinen renner av den.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...