Gå til innhold
Trenger du skole- eller leksehjelp? Still spørsmål her ×

Matte vgs - ulikheter og 2.gradslikning.


Anbefalte innlegg

Skrevet (endret)

Hei!

 

Lurte på om det er noen der ute som kan hjelpe meg med disse oppgavene? (fra 2.klasse matematikk)

 

1)

 

 

1:t = 1:t+2 + 1:12

Skal finne eventuelle løsninger her.. de andre i samme oppgave var 2.gradslikninger..

 

2)Løs ulikhetene

 

x-3:x+3<2x -1

 

samt en til

x2 + 4x £ 5 ---> tegnet er mindre eller lik

 

Sikkert ganske greie oppgaver, står bare i stampe ! :dontgetit:

 

På forhånd takk :new_woot:

Endret av tyra_
  • 2 uker senere...
Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

cc9ff648b2caf79108580925c0b3c006b63fc8d1.gif

Det eksisterer ingen løsning fordi det er ikke mulig å dele på null.

 

4e4a67320197f01166fd0b6797aac6336b617ac8.gif

 

Røttene er dermed x= -1/2 x = 3

 

Her trenger vi å putte opp et signdiagram. Når begge faktorene er negative vil den være positiv. Ergo + - +

og x > 3 og x< - 1/2

 

PS: Jeg brukte ikke, andregradsformlen fordi det var lett å finne faktorene, og hvis du ikke forstår hvordan jeg fant faktorene er det på tide at du lærer det nå. Feks. bør du se iløpet av 10 sekunder at cc078a58330612ce93bc87113644b05d2f402b9e.gif

 

Ferrari: Du fullførte ikke oppgaven din, men han kan bruke samme teknikk som jeg brukte på den oppgaven så det skal nok gå bra.

Endret av Camlon
Skrevet

Jeg fullførte da? Jeg fant jo x=1 eller x=-5. Men finner man faktorene så fort som du, da er jo det mye lettere. Men det er vel sikkert et poeng å regne det ut, og ikke ta det i hodet?

 

Men, finner man faktorene (x+5)(x-1) så ser man jo med en gang at x enten er -5 eller 1. Siden ax2+bx+c = a(x-x_1)(x-x_2)

Skrevet (endret)

Nei, du fullførte ikke fordi at du driver med en ulikhetsoppgave. Faktisk for å si det sånn er svaret ditt feil. x er ikke bare lik -1 og 5, men x er lik 1, 2. For å si det sånn -1 < x < 5, og for å finne dette ut må man tegne opp et fortegnskjema. De ser sånn ut om du går på norsk skoler, http://www.matematikk.net/kunloeft/1T/algebra/ulik3.PNG og er kanskje det mest urteite metoden å gjøre det på. Dere trenger å tegne masse linjer, er komplisert å lære. Mens jeg trenger bare en, og jeg kan også bruke den mye lettere til kalkulus.

 

Det finnes ikke noe poeng i å regne ut annengradsligninger. Det viser nesten ingen forstålse å kunne putte tall inn i formlen. Det hadde vært bedre om de ikke lærte metoden før de klarte å bevise den, og det er ikke før andre klasse på vidregående.

Endret av Camlon

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...