Martin-_ Skrevet 7. februar 2006 Skrevet 7. februar 2006 Hei folkens! Jeg har nå i flere dager grublet meg både blå og grønn over det som skjer når jeg prøver febrilsk å klokke min Pentium 4... Jeg har Corsair minne (twin2x1024-5400c4pro), MSI P4N Diamond og en P4 650 3.4 GHz. Jeg justerer opp både minne-spenningen og core-spenningen på prosessoren i BIOS, slik at disse skal takle OC. Setter FBS'en til til litt over 850 MHz (husker ikke helt hvor mye) mhz, og tilsvarende minne-hastighet til ca 730 MHz. I BIOS står det da at prosessoren kjører på 3.8 GHz. Det samme står det i windows under Min Datamaskin. Men til min store forskrekkelse da jeg kjører 3DMark05 og får 10 poeng MINDRE, skjønner jeg at noe er galt. Kjører CPU-Z og denne fastslår at cpu'en fremdeles kjører på kun 3.4 Ghz! Hva har jeg gjort som tydeligvis er så elementært galt? Håper noen kan hjelpe meg med dette Mvh Martin
Martin-_ Skrevet 7. februar 2006 Forfatter Skrevet 7. februar 2006 Ingen som har vært borti samme problemet altså...?
2 Fast 4 Biltema Skrevet 7. februar 2006 Skrevet 7. februar 2006 Du må skru av speed Step elns. speed Step klokker ned CPUen når den ikke er i bruk.
Martin-_ Skrevet 8. februar 2006 Forfatter Skrevet 8. februar 2006 Speed Step Technologi er slått av... Tengte først at dette måtte være grunnen jeg også, men da jeg sjekket i BIOS, var denne avslått. Har også prøvd både med og uten Hyper Threading. Så rart at det står Pentium 4 3.4 GHz, Speed 3.82 GHz BÅDE når jeg starter maskina OG når jeg sjekker under kontrollpanel i Windows... Håper noen andre kan hjelpe meg
2 Fast 4 Biltema Skrevet 8. februar 2006 Skrevet 8. februar 2006 Speed Step Technologi er slått av... Tengte først at dette måtte være grunnen jeg også, men da jeg sjekket i BIOS, var denne avslått. Har også prøvd både med og uten Hyper Threading. Så rart at det står Pentium 4 3.4 GHz, Speed 3.82 GHz BÅDE når jeg starter maskina OG når jeg sjekker under kontrollpanel i Windows... Håper noen andre kan hjelpe meg 5570534[/snapback] Har du den nyeste versjonen av CPU-Z?? Har du prøv å oppgradere Bios??
Martin-_ Skrevet 8. februar 2006 Forfatter Skrevet 8. februar 2006 Ja, og jeg har den nyeste bios-utgaven... Dette var noe dritt hehe
Martin-_ Skrevet 10. februar 2006 Forfatter Skrevet 10. februar 2006 Hei igjen! Prøvde idag nok en gang å klokke min lille P4, og fikk en stooor overaskelse! Jeg klokket den ikke like mye som sist gang, kun til 3.7 GHz, og da jeg testet med CPU-Z i windows så allt bra ut, cpu kjørte på 3774 MHz. Men etter ca 20 sek, stoppet maskina opp (jeg kjørte WinAmp, denne stoppet også opp), og da klokket prosessoren seg ned! Så nå kjører den på 3.4 GHz, og stopper opp ca et sek hvert 10'ende sekund. Hehe, IKKE BRA! Noen som vet noe om denne typen feil? mvh Martin
kjaks Skrevet 10. februar 2006 Skrevet 10. februar 2006 Kan hende biosen er noe buggy, om du sier hvilket hk du har så kan jeg sjekke..
sedsberg Skrevet 10. februar 2006 Skrevet 10. februar 2006 Kjør Throttlewatch mens du kjører 3DMark, Prime95 e.l. og se om prosessoren går varm og begynner å 'throttle'. Gjør den det så er det kjøling som er problemet. Typisk tegn på dette er når prosessoren blir trægere ved overklokking istedet for raskere.
Martin-_ Skrevet 13. februar 2006 Forfatter Skrevet 13. februar 2006 Som skrevet i første post; Hovedkortet er MSI P4N Diamond, og jeg tror ikke kjølingen skal være noe problem Kjører med en Zalman CNPS7700-Cu, og prosessorer ligger på ca 45 grader maks load i windows når den ikke er klokket (mot godt over 55 med box-kjøleren)
Martin-_ Skrevet 20. februar 2006 Forfatter Skrevet 20. februar 2006 Hadde vært fint om noen andre hadde delt erfaringer om akkurat dette hovedkortet med meg, jeg har prøvd alt nå... Hehe, klokker jo ikke i det hele tatt, eneste vellykkede klokken er med NWTweak i windows, som klokker skjermkortet til ca 570/1130 (500/1100)! Gainward 6600GT GS.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå