Jump to content
Sign in to follow this  
chrisege

Øvelsekjøring og tre fremme

Recommended Posts

Hei,

 

Lurere på om noen vet hva reglene sier om øvelsekjøring og tre fremme. Øvelsekjører med en Hiace 6 seter og noen ganger brukes alle tre setene foran. Har jeg da lov å øvelsekjøre.

 

Håper noen vet dette, og link gjerne til en lov der det står, dersom den finnes.

 

På forhånd takk.

 

Christoffer Ege

Share this post


Link to post

Hei..

Så lenge håbdbrekket sitter på din høyre side også den som er med deg kan ha muligehet til å nå det og du har en L i bakruta, så skal det være lov.

Denne personen som er med deg må også ha hat førerkortet i minst 5 år.

 

Men hvilken modell er hiacen deres?

Veit at de eldre modellene så sitter brekket på venstre side.

Edited by argomara

Share this post


Link to post

Dette med håndbremse er fjernet. Det er derfor jeg lurer.

 

Er forøvrig en 1998 model, Toyota Hiace med midtmontert håndbrekk.

 

Kapittel 3. Øvingskjøring med ledsager

 

 

§ 3-1. Krav til ledsager

 

      Ledsageren må ha fylt 25 år, ha gyldig førerett for vedkommende kjøretøygruppe og ha hatt slik førerett uavbrutt de siste 5 år før øvingskjøringen finner sted, jf. vegtrafikkloven § 26 andre ledd.

 

      Ved øvingskjøring med ledsager på veg som er åpen for alminnelig ferdsel, kan det bare øvingskjøres med en elev om gangen.

 

 

 

§ 3-2. Krav til øvingskjøretøy

 

      Kjøretøyet skal tilhøre den aktuelle førerkortklassen. Ved øvingskjøring i klasse A må elever under 19 år bruke mellomtung motorsykkel som definert i forskrift 19. januar 2004 nr. 298 om førerkort m.m. § 2-2 andre ledd nr. 2.

 

      Øvingskjøretøy for klasse B skal ha ekstra speil som gir ledsageren tilstrekkelig utsyn bakover. Videre skal kjøretøyet være merket med skilt som bakover viser en rød bokstav L på hvit bakgrunn. Skiltet skal være godt synlig for bakenforkjørende.

Share this post


Link to post

Ok.. er en stund siden jeg dreiv og øvelseskjørte serru..

Men hadde glemt det med speil, men ser ikke no hindre for at det du skal kunne øvelseskjøre, når brekket er midtmontert også så er det jo bare tut å kjør.

Hvis du har noen som kan kjøre med deg da!

Edited by argomara

Share this post


Link to post

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...