Nerdiboy Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 Går det ann å få *.exe filer til å virke i linux? hvorfor kan jeg ikke skrive til FAT harddisken min? hvordan kan jeg få NTFS harddisker til å virke i linux? :sad:)
laaknor Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 Quote: Den 2002-05-16 14:24, Nerdiboy skrev:Går det ann å få *.exe filer til å virke i linux?hvorfor kan jeg ikke skrive til FAT harddisken min?hvordan kan jeg få NTFS harddisker til å virke i linux?:sad:) Ja, du kan få exe filer til å virke i linux; hvis di er kompilert for linux, og ikke for windows... Hvis du skal ha windows-.exe filer til å virke kreves det som regel mye knoting... Har du skriverettigheter på FAT partisjonen? hvis du har mountet den riktig i f.eks. /mnt/windows_disk kan du gå til /mnt (cd /mnt) og kjøre en ls -la for å se lese ®, skrive (w), og kjøre (x) rettigheter for bruker, gruppe og andre. Hvis det f.eks. står slik: -rwxr-xr-x root root betyr det at bare brukeren root kan skrive til disken... NTFS var støttet som en module i tidligere, jeg tror den er fjernet ut i fra endel standard kjerner nå. Får å få ntfs til å virke med nyere linux'er må du altså rekompilere kjernen... Det er mye jobb å sette seg i, men du finner nok no' docs på http://www.linuxdoc.org
synfault Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 Du trenger nok wine http://www.winehq.org Da kan du kjøre windows programmer på linux. (ikke alle...)
jean Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 NTFS _LESE_ støtte er i linux kernelen og funker.. skrive støtte er der også, men omtrent det eneste i kernelen som er markert DANGEROUS, så, hehe, tror ikke det er noe å satse på.. :wink: pass på at du har mounta den med rw flags (fat partisjonen) (nå meg jeg legge til at jeg ikke har sjekka ntfs støtten i de nyeste 2.4 kernelene, men tviler på at det har forandret seg noe spessielt på så kort tid) [ Denne Melding var redigert av: jean på 2002-05-16 17:37 ]
b-real Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 Quote: synfault skrev (2002-05-16 14:52):Du trenger nok winehttp://www.winehq.orgDa kan du kjøre windows programmer på linux. (ikke alle...) Wine ligger da inkludert som en pakke i RH7.2 Jeg har det på plata mi i allefall :smile:
jean Skrevet 16. mai 2002 Skrevet 16. mai 2002 Må legge til at wine er fremdeles under utvikling (som alt annet), og derfor kan det lønne seg å laste ned latest stable version, RH7.2 begynner å bli såpass gammal nå at det er nesten garantert ikke siste wine version som følger med der.. Grei policy å ha egentlig, dette med å alltid laste ned siste versioner, for å sikre ett stabilt system..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå