moffeloffen Skrevet 6. januar 2004 Skrevet 6. januar 2004 Har 3 stk 120GB disker som skulle vært satt opp i raid 5, men hvor mye av den plassen mister jeg?
Dollar Skrevet 6. januar 2004 Skrevet 6. januar 2004 Dersom du bruker mellom 3 og 8 disker (3 er jo minimum) så forsvinner plass tilsvarende 1 av diskene, så av 3 disker får du "liksom" brukt 2 av dem. Med bruk av f.eks 8 disker får du plassutnyttelse lik 7 av dem.
moffeloffen Skrevet 6. januar 2004 Forfatter Skrevet 6. januar 2004 Dersom du bruker mellom 3 og 8 disker (3 er jo minimum) så forsvinner plass tilsvarende 1 av diskene, så av 3 disker får du "liksom" brukt 2 av dem. Med bruk av f.eks 8 disker får du plassutnyttelse lik 7 av dem. Altså man mister plassen på 1 stk harddisk uansett hvor mange harddisker man bruker?
Dollar Skrevet 6. januar 2004 Skrevet 6. januar 2004 Dersom du bruker mellom 3 og 8 disker (3 er jo minimum) så forsvinner plass tilsvarende 1 av diskene, så av 3 disker får du "liksom" brukt 2 av dem. Med bruk av f.eks 8 disker får du plassutnyttelse lik 7 av dem. Altså man mister plassen på 1 stk harddisk uansett hvor mange harddisker man bruker? Ja, for alt mellom 3 til 8 disker, fra 9 disker så mister du 2 av dem. Ta en titt på vår RAID guide
DrDoogie Skrevet 6. januar 2004 Skrevet 6. januar 2004 Ja, for alt mellom 3 til 8 disker, fra 9 disker så mister du 2 av dem. Fant ikke kilden til den påstanden.
Dollar Skrevet 6. januar 2004 Skrevet 6. januar 2004 Ja, for alt mellom 3 til 8 disker, fra 9 disker så mister du 2 av dem. Fant ikke kilden til den påstanden. I RAID guiden går vi ikke lenger enn til 8 diskers oppsett av flere årsaker, de viktigste... På de fleste platformer jeg har testet (P3 800 > dual Xeon) så har ikke ytelse lenger skalert særlig bra over 5 disker, 8 disker, med unntak av at det gir mer plass har ingen vesentlige fordeler. Kontrollere til å kjøre mer enn 8 disker er så dyrt (<7000kr) og utvalget så dårlig at det nok er uaktuellt for de aller, aller fleste. Jeg har ikke har noen "offisiell" kilde på dette (har selv aldri brukt mer enn 8 disker i RAID5) men en kompis av meg hadde støtte på dette "issuet" og men jeg mistenker at kanskje denne "grensen" ikke gjelder alle SW/HW RAID5 (linux, microsoft, 3ware etc) men jeg har heller ikke funnet noe som avkrefter det, f.eks 3Ware skriver ingenting om 12 disk RAID5 (men de forklarer alt om 8 diskers RAID5 og plassutnyttelse). Har noen noe å bidra med her hadde det vært spennende å høre
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå