Gå til innhold

Løping; mellomdistanse løp. hvor bra er min tid?


Anbefalte innlegg

Skrevet

hei! jeg er mann 22 år og aldri trent løping før bare sport som fotball.
men veier 63 kg og løp i helgen 2430 meter på 8 min. 30 sec. ute på landevei.
hvor bra er dette? også lurte jeg på om noen visste hvilken til utøvere pleier å bruke på 1500m på vanlige friidretts stevner?

og har jeg mye forbedrings potensiale ettersom jeg ikke trener løping?


 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Den tiden blir 3,5 min/km. Det er en del langsommere enn det konkurranseløpere i friidrett løper. F.eks ble 5000m i årets NM vunnet på 14.22 - altså under 3 min/km (og selv det er en ganske svak tid internasjonalt). Om du velger å ikke sammenligne deg med eliten ser ting imidlertid langt bedre ut. Hvis du stiller i et mosjonsløp vil du havne høyt oppe med den farten. 17.30 vil for eksempel vanligvis gi en plass blant de fem til ti beste i vinterkarusellen i Bergen.

 

Hvilket forbedringspotensiale du har er det vanskelig å si noe om bare på grunnlag av at du ikke har trent løping. Noen får svært rask fremgang når de begynner å trene, mens andre opplever at de må jobbe mye mer for fremgangen. Hvis du trener strukturert i seks uker vil det gi et ganske bra utgangspunkt for å si noe om potensialet ditt.

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...