Gå til innhold

Motlyd i pcen for å fjerne støy


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hello dudes

 

Er det noen som om man kan lage motlyd inne i PC-en slik at all lyden i PC-en forsvinner

 

Dvs at lydene spises opp

 

Dette prinsippet brukes på tog, slik at lokførere ikke skal få hørselproblemer

 

Sikkert ikke billig, men veldig smart hvis det er mulig

Videoannonse
Annonse
Skrevet

motlyd ja, veldig interresant tema spør du meg.

Hvis jeg ikke husker feil, så er det en sensor som hele tiden måler frekvensområde til støykilden, og så regner den ut en ny frekvens som den sender mot støykilden og når diss to frekvensene kræsjer med hver andre så vil de oppheve hverandre.Det er jo noe av det samme som skjer med bølger også.

 

Det er sikkert en dyr løsning, men hvorfor har ingen tenkt på det før, det eneste det ikke hjelper mot er jo som sagt vibrasjoner dah. Her må det nok brukes støy matter!?!?

 

Rett meg om jeg er feil

 

Frankey

Kr.sand

Skrevet

Fullt mulig, men ikke inni PC'en. Systemet består av høyttalere tilkoplet en forsterker som sender en lydstrøm i motsatt fase av den lyden som oppstår i PC'en.

Dette brukes i flere sammenhenger.

 

skarsk

Skrevet

Personlig kjører jeg alltid MP3, og det får viftelyden til å forsvinne... Bare når du hører veeeeeldig godt etter, at man kan høre den... Og for non-critical listeners, er vel ikke det noe problem med viftestøy i bakgrunnen. De kan jo kjøre musikk på hvasomhelst veldig høyt, og bare det kommer lyd, er de fornøyd...

Skrevet

Kansje litt verre når PC-en bråker som en skurtresker

 

50 decibel kansje mer, ikke gøy men blir vane

 

Skal gjøre noe med det snart

 

Men tilbake til motlyd

 

Hva trenger man for å få det til å fungere

Skrevet

Jeg Sony-headsett med motlydsfunksjon.

 

Når jeg setter den over ørene hører jeg nesten ikke PC'en lengere. :smile:

 

Men seriøst: de er skikkelig bra. Kommer aldri til å sette meg på ett fly uten dem noengang!

Skrevet

jeg hater lyden fra maskina mi...Spesielt når jeg prøver å gjøre Cisco leksene mine og skal sette opp en software router, nei fysjom, jeg kunne godt ha vært foruten den støyen altså :smile:

 

Frankey

Kr.sand

  • 4 år senere...
Skrevet
Noen som har noe nytt på denne saken?

7481925[/snapback]

Mistenker at det blir vanskelig å lage en slags motlyd-dings til PCen. For at det skal funke må jo i utgangspunktet motlyden gis ut fra eksakt samme plass som der lyden gis ut fra. Ellers vil motlyden komme i fase og motfase om hverandre avhengig av hvor øret er i forhold til PCen. En annen ting er jo óg at jeg mistenker at kabinettet og de andre enhetene i PCen vil lage faseforskyvning på lyden, som bare vil gjøre det enda vanskeligere å få til å utligne lyden. Du kan jo egentlig ende opp med å legge masse penger i å doble støyen fra PCen. :)

 

Personlig tror jeg en bedre idé ville være å legge penger i å sette sammen en vifteløs PC. :)

Skrevet
Personlig tror jeg en bedre idé ville være å legge penger i å sette sammen en vifteløs PC. :)

7489476[/snapback]

 

Jeg og en kompis bygde det for en tid tilbake, og jeg har etter hvert gått litt bort i fra den ideen. Det er så utrolig mye å tjene på å ha en vifte som går veeeldig sakte. Hvis det skal være noen hensikt å fjerne alle vifter må man jo også fjerne platelager og optisk drev. Da sitter man fort igjen med en ganske redusert enhet.

 

Men for all del, jeg har sett noen ganske imponerende vifteløse maskiner som kjører på Pentium M, flash og ekstern strømforsyning.

 

Litt av en bump!

7489489[/snapback]

 

Hehe, ja. Men det er jo litt morsomt når gamle diskusjoner er relevante :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...