skrujern123 Skrevet 15. februar 2014 Skrevet 15. februar 2014 Trenger nye høytalere fremme og nye høytalere i hattehylla, men har ikke peiling på hva som er bra og ikke, har en bmw e46 318i 2001 modell noen som har tips? har en 4kanals hertz HCP forsterker og en sub fra før har veldig bra lyd nå og, men skal det spilles høyt så går det ikke, får på en måte ikke brukt subben fultl ut fordi de andre høytalerne sprekker tidligere. helst ikke noe for dyrt
cossiemk1 Skrevet 15. februar 2014 Skrevet 15. februar 2014 Høyttalere i hatthylla blir ikke bra, de vil påvirkes av trykket fra suben, og dermed låte stygt og kan ta skade. Lyd bakfra blir også feil, så kjøp heller dobbelt så bra høyttalere foran... Hvilken sub og forsterker har du? Bruker du alle fire kanalene til sub, eller har du to kanaler til overs? Du bør helt klart bruke forsterker til fronthøyttalerene, og høypassfilter, så kan du spille høyt. Hvilken spiller har du?
skrujern123 Skrevet 16. februar 2014 Forfatter Skrevet 16. februar 2014 (endret) tror subben jeg har er http://www.elutstyr.no/bilstereo/subelementer/subelement-12/hertz-dieci-ds-300-3-12-subwoofer-4-ohm-300wrms.html (ser iallfall helt lik ut) men er ikke sikker på om det er den der. denne spillern: http://www.elutstyr.no/bilstereo/spillere/pioneer-deh-x8500bt-bt-ipod-iphone-og-andr-usb-aux-3xrca.html denne forsterkern http://www.elutstyr.no/bilstereo/forsterkere/4-kanals-forsterkere/hertz-compact-power-hcp-4d-4-kanals-forsterker-4x75w-at-4-ohm.html tok ut original høytalerne i hattehylla i går for å sjekke om jeg kunne spille høyere, men det ble mye dårligere lyd da, så tok de inn igjen. har kanaler til overs ja:) hva er høypassfilter? Endret 16. februar 2014 av skrujern123
cossiemk1 Skrevet 17. februar 2014 Skrevet 17. februar 2014 Vil vel tro det ble MINDRE lyd, men ikke dårligere. Ihvertfall ikke hvis de høyttalerene står åpent i hatthylla, for da påvirkes de av trykket fra suben og låter anstrengt. De to kanalene du har til overs, bruker du til fronthøyttalerene, og du bruker forsterkeren innebygde høypassfilter på disse kanalene, og setter delefrekvensen til ca 80hz. Du har også et lavpassfilter til suben din (som forhåpentlig er på) og dette bør du også sette til ca 80hz da, slik at det matcher. Kjøp et sett med overgangsringer: http://transmedia.mystore.no/ds_product_info.php/cPath/1453_1163_1203/products_id/10571 og dette komponentsettet: http://www.dynabel.no/Shop/Product/Gladen-SQL-165-komponentsett/AS4102 så har du lyd nok til hele bilen og litt til
skrujern123 Skrevet 17. februar 2014 Forfatter Skrevet 17. februar 2014 høytalerne baki hattehylla er ikke i direkte samme rom som subben, det er på en måte en boks i rundt de det settet der, er det bare en høytaler, eller er det 2 som er med? takk for svar
skrujern123 Skrevet 17. februar 2014 Forfatter Skrevet 17. februar 2014 forresten, kjøpte meg en HRC sub volume remote control, men fant ut i ettertid at det ikke var noe ''remote'' kobling på forsterkern min, er denne helt ubrukelig nå eller går det an å fikse noe utav det?
cossiemk1 Skrevet 17. februar 2014 Skrevet 17. februar 2014 høytalerne baki hattehylla er ikke i direkte samme rom som subben, det er på en måte en boks i rundt de det settet der, er det bare en høytaler, eller er det 2 som er med? takk for svar Ok, da går det til nød, og med de nye høyttalerene så kommer du ikke til å høre di baki uansett De selges selvfølgelig som PAR, så du får til bagge sider foran, 2stk bass/mellomtoner, 2stk diskanter, og delefilter Når det gjelder den remoten din, så må jeg nesten se et bilde så jeg vet hva det er. Er det en slik med "telefonkontakt" og du ikke har det på forsterkeren, så får du ikke brukt den.
skrujern123 Skrevet 18. februar 2014 Forfatter Skrevet 18. februar 2014 høytalerne baki hattehylla er ikke i direkte samme rom som subben, det er på en måte en boks i rundt de det settet der, er det bare en høytaler, eller er det 2 som er med? takk for svar Ok, da går det til nød, og med de nye høyttalerene så kommer du ikke til å høre di baki uansett De selges selvfølgelig som PAR, så du får til bagge sider foran, 2stk bass/mellomtoner, 2stk diskanter, og delefilter Når det gjelder den remoten din, så må jeg nesten se et bilde så jeg vet hva det er. Er det en slik med "telefonkontakt" og du ikke har det på forsterkeren, så får du ikke brukt den. den har slik telefonkontakt ja, men det er bare inn til selve volumkontrollen, i andre enden er det bare en svart og rød tynn ledning
skrujern123 Skrevet 24. februar 2014 Forfatter Skrevet 24. februar 2014 når det gjelder kabling, må jeg dra høytalerledninger fra forsterkern inn til høytalerne i døra? eller går de rett inn til cdspillern?
cossiemk1 Skrevet 24. februar 2014 Skrevet 24. februar 2014 når det gjelder kabling, må jeg dra høytalerledninger fra forsterkern inn til høytalerne i døra? eller går de rett inn til cdspillern? Høyttalerledningene skal fra forsterkeren og til høyttalerene ja 1
skrujern123 Skrevet 24. februar 2014 Forfatter Skrevet 24. februar 2014 det delefilteret, skal det festes inni døra også eller?
cossiemk1 Skrevet 25. februar 2014 Skrevet 25. februar 2014 det delefilteret, skal det festes inni døra også eller? Det fester du der det blir enklest for deg, men i nærheten av høyttalerene er jo greit da, med tanke på at det skal flere ledninger ut av delefilteret enn det skal inn i delefilteret
skrujern123 Skrevet 25. februar 2014 Forfatter Skrevet 25. februar 2014 åssn er det delefilteret er koblet da? ;P aldri vært borti det før, skal det ledninger inn i det fra forsterkern, også ut til høytaleren eller?
sedsberg Skrevet 25. februar 2014 Skrevet 25. februar 2014 åssn er det delefilteret er koblet da? ;P aldri vært borti det før, skal det ledninger inn i det fra forsterkern, også ut til høytaleren eller? Det stemmer. Som regel står det på selve delefilteret hva som skal kobles hvor.
skrujern123 Skrevet 25. februar 2014 Forfatter Skrevet 25. februar 2014 men selve kablene som er brukt til høytalerledninger fra før kan jeg bruke ja? er ikke nødvendig å bytte de vel?
- Cre8or - Skrevet 26. februar 2014 Skrevet 26. februar 2014 De er nok ikke lange nok om du har blokka di bak. Ville kjøpt rundt 4mm tykkelse som er gullbelagte. Da er du sikker på å ikke ha noen flaskehals der hvertfall.
skrujern123 Skrevet 26. februar 2014 Forfatter Skrevet 26. februar 2014 De er nok ikke lange nok om du har blokka di bak. Ville kjøpt rundt 4mm tykkelse som er gullbelagte. Da er du sikker på å ikke ha noen flaskehals der hvertfall. okey, men jeg må ikke trekke flere kabler til selve spilleren fremme?
- Cre8or - Skrevet 26. februar 2014 Skrevet 26. februar 2014 (endret) Nei, signalkabel er det eneste som skal fra spiller til blokk (samt remote da). Edit: Om du syns 4mm2-kabler blir for dyre, kan du sikkert bruke 2,5mm2. Er ikke helt sikker på om du taper noe på det, mtp lengde, type elementer og blokka di. Men det er sikkert noen andre her som er litt mer erfarne på akkurat det. Endret 26. februar 2014 av MariusSR
skrujern123 Skrevet 27. februar 2014 Forfatter Skrevet 27. februar 2014 Må ha såppas tversnitt altså? tror de jeg fikk med når jeg kjøpte alt var 0.75, kanskje 1.5
- Cre8or - Skrevet 27. februar 2014 Skrevet 27. februar 2014 Ja om du skal ha dette settet, samt at det blir litt lengde, hadde jeg ikke gått under 2,5mm2 (forutsett at blokka di leverer nok effekt til elementene) Kjører selv 50mm2 (ren kobberkabel) fra dynamo - batteri - blokk. Dette er bare til å drive 2 sub- elementer.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå