Gå til innhold

Oppgrader med SSD-2


Mikalar

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har en Dell Inspiron 510m, kjøpt i 2005. Den er satt opp med XP engelsk versjon, og den er oppgrader til sp3. Tilkobling HDD er PATA. HDD er en 60 GB, som begynner å bli noe liten, og jeg har fått blå skjerm en gang.

 

Jeg ønsker å bytte til en SSD. Har lest at maks GB for maskinen (BIOS?) er ca. 120 GB. Jeg har også sett at det finnes overgang fra PATA til SATA.

 

Spørsmål: kan 510m oppgraderes med SSD? takler BIOSen SSD?

er det plass til overgang SATA/PATA i HDD-brønnen?

finnes det SSD som har PATA?

Kan jeg eventuelt sette SSDen opp med OS-Windows 7?

RAM, maks RAM nå er 2GB (1X1). Med Win 7 kan jeg bruke mere RAM enn 1X1 i samme i slotene?

 

Takknemlig for svar

 

Mikalar

Videoannonse
Annonse
Skrevet

SSDen vil ikke være noe problem, spørsmålet er vel heller om resten av maskina har mye gjenlevende levetid...(batteriet, tastatur, intern kabling til skjerm, ladekontakt og annet mekanisk som ofte tar kvelden på bærbare)

Skrevet

Det har liten hensikt i å oppgradere en 7 år gammel bærbar med de spesifikasjonene som Dell Inspiron 510m har.

 

- Minnemengden (2 GiB) er begrenset av brikkesettet - og nytt OS hjelper ikke.

- Maskina har en skrekkelig dårlig integrert GPU om jeg ikke tar feil, og vil slite med det meste.

- Bios har ikke ACHI - noe som gjør at man ikke har TRIM på SSD - som vil gjøre at SSD-ytelsen vil falle fort (og etterhvert nærme seg en vanlig HD).

 

- Og spm @froggyler nevner - man vet ikke levetid på andre komponenter.

 

En ny bærbar til ca 4 000 kr vil ha ytelse i en helt annen klasse - selv uten SSD.

 

Prisen på en Kingspec 128 GB PATSA SSD er langt fra ille - regn en 1 300 - 1 500 kr levert på døra (pris + frakt + mva + gebyr). Men er det vært å bruke 1 300 - 1 500 kr på noe som ikke kan brukes framover, og trolig ikke gir så lang ekstra levetid.

 

Den beste måten å forlenge levetid på gamle bærbare er faktisk å installere Linux. En Linuxinstallasjon med nødvendig brukerprogramvare tar ikke mange GB-en, i motsetning til 10 - 20 GB for Windows.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...