Gå til innhold

Utbytte på aksjer


Justtried

Anbefalte innlegg

Skrevet

Har bare et lite spørsmål angående utbytte på aksjer. Må du ha eid aksjen en spesiell periode for å få utbetalt utbytte, eller får du utbetalt utbytte selv om du kjøpte aksjen dagen før gen.fors. bestemte det skulle betales utbytte?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det er en konkret dato hvor aksjen går over til å noteres ex. (eksklusive) utbytte, den som kjøper etter det får ikke utbytte det året. Den som eide en aksje på denne datoen får det derimot, selv om han kjøpte den så sent som dagen før. Denne datoen er imidlertid ikke sammenfallende med generalforsamlingsdato. Selve utbetalingen skjer enda noe senere.

Skrevet

Og den dagen aksjen noteres ex. utbytte faller naturlig nok kursen tilsvarende utbyttet, så om du kjøper aksjen et par dager før eller etter utbytte har ikke så mye å si i praksis.

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...