Gå til innhold

Spørsmål ang. dataingeniør


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har noen spørsmål som er enkle å svare for de som er i yrke så tenke dette var passende plassen å legge dette ut.

 

Spørsmålet er; hva er det dataingeniørene jobber med? Kan de jobbe med alt fra softvarer i en kalkulator til la oss si en tanks? Eller er det for det meste databaser? (Vet de driver med mye, men trenger ikke et så veldig konkret svar)

 

Takk!

Videoannonse
Annonse
Gjest Slettet-t8fn5F
Skrevet

hvilken ingeniør er det du er ute etter? Selve tittelen ingeniør kan alle kalle seg. Høgskoleingeniør kan bare de med bestått høgskole besmykke seg med..

Selve datatittelen er svær bred. Blir som å spørre om hva man som mekaninker gjør...

Gjest Slettet-t8fn5F
Skrevet

Sånt på generelt grunnlag, så ligger alle veier åpne etter utdanningen.

Skrevet

Litt vanskelig, da det faktisk er sant :-)

 

Software finnes overalt, i store forretningssystemer, på nettsider, i biler, i kalkulatorer, i tanks, i de små brikkene du bruker når du passerer en bomstasjon,mobiltelefoner, operativsystemer, databaser, ++++

 

En dataingeniør har en generell utdannelse som gir det en bakgrunn for å begynne med bla. noe av dette. Spesialisering er noe som kommer når du begynner å jobbe. Men ja, i utdannelsen fokuserer de gjerne mest på vanlig software som man enten kjører på web eller som en applikasjone på PC/Mac.

  • Liker 1
Skrevet

Hvordan er utdanningen? Hørt at man må ta R1- og R2-matte samt fysikk 1 på vgs, hva er dette og stemmer det?

 

Setter pris på svarene hittil :D

Skrevet

Hvordan er utdanningen? Hørt at man må ta R1- og R2-matte samt fysikk 1 på vgs, hva er dette og stemmer det?

 

Setter pris på svarene hittil :D

 

Hvis du skal bli Bachelor innen IT må du ha 3år vanskelig matte i VGS og 3 år enda vanskeligere matte på høgskolen... Så kan du bare glemme den, med mindre du skal programmere 3D :)

Gjest Slettet-t8fn5F
Skrevet

matte, fysikk, kjemi og miljø er fag du må gjennom for å få tittelen ja.Om du ikke liker noen av disse fagene, så vil du slite, men man kan jo lære å like de litt så man står. Nivået er høyere enn på vgs ja.

Skrevet

Hva er det nøyaktige navnene på matten og de andre fagene som man må ta på vgs? Har hørt mye rart; 2mx, 1-2R og T-matte osv. blir veldig forvirret :(

 

Liker aktiviteten på dette forumet! :D

Skrevet

Du må ha R1, R2 og Fysikk 1 for å bli tatt opp til ingeniørstudier :)

 

R1 og R2 er det samme som det som før het 2MX og 3MX, så det er det samme bare forskjellige navn.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Og etter du har blitt tatt opp til ingenør må du gjennom 3 nye matte fag som ihvertfall heter Matte A,B,C på høyskolen i Ålesund.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...