MercedesMotor Skrevet 24. august 2009 Skrevet 24. august 2009 (endret) Hei, Får jeg godkjent bilen hvis jeg soter baklyktene på bilen med spray? Er det grense på hvor mye som er lovlig? Og en ting til, butikkmannen sa at denne sprayen kan brukes som soting til ruter? er det sant? "Svart Transparrent Spray Fra Torshov" Veldig takknemlig for svar. Endret 24. august 2009 av MercedesMotor
Noble Skrevet 24. august 2009 Skrevet 24. august 2009 Hvorfor vil noen gjøre det? Skal du hive på en stor hvalfinne bakpå og sette på neonlys på sidene også? anti-rice.com haha
MercedesMotor Skrevet 24. august 2009 Forfatter Skrevet 24. august 2009 Hvorfor vil noen gjøre det? Skal du hive på en stor hvalfinne bakpå og sette på neonlys på sidene også? anti-rice.com haha Hahaha... Alle har forskjellig smak noen liker det, noen ikke...
Noble Skrevet 24. august 2009 Skrevet 24. august 2009 Mulig det. Ser en del som kjører rundt her med sotete baklys. Vet dog ikke om det er lovlig. Til en viss grad kansje?
MercedesMotor Skrevet 24. august 2009 Forfatter Skrevet 24. august 2009 Mulig det. Ser en del som kjører rundt her med sotete baklys. Vet dog ikke om det er lovlig. Til en viss grad kansje? ahaa, får prøve og håpe på det beste jeg har en lykt som er klar, skal få den til å matche resten av lyktene.
ChristR Skrevet 24. august 2009 Skrevet 24. august 2009 Det er ikke lov. Med en gang du soter lyktene, forsvinner EU-godkjenningen. Hella leverer EU-godkjente lykter som er noe sotet.
MercedesMotor Skrevet 24. august 2009 Forfatter Skrevet 24. august 2009 Det er ikke lov. Med en gang du soter lyktene, forsvinner EU-godkjenningen. Hella leverer EU-godkjente lykter som er noe sotet. Såppass ja Tusen Takk For Svar Ihvertfall Nye lykter blir for dyrt.
gxi Skrevet 24. august 2009 Skrevet 24. august 2009 Senest i dag så jeg en bil med hjemmesotete lykter hvor lyset fra pærene sånn ca. ikke vises igjennom.. begynner å lure på om det ikke hadde vært kulere å rett og slett bare fjerne hele lykta.. siden den definitivt blir ubrukelig av slikt uansett.
MercedesMotor Skrevet 25. august 2009 Forfatter Skrevet 25. august 2009 Senest i dag så jeg en bil med hjemmesotete lykter hvor lyset fra pærene sånn ca. ikke vises igjennom.. begynner å lure på om det ikke hadde vært kulere å rett og slett bare fjerne hele lykta.. siden den definitivt blir ubrukelig av slikt uansett. Det samme har jeg sett selv på en bil i Rælingen/Lillestrøm området. Det er brutal soting. Det er rett og slett idioti. Den ene lykta på bilen min er fra en nyere type, den andre er orginal lykt, bare litt mørkere... Derfor jeg tenkte å få dem til å se like ut istedenfor å ha 2 forskjellige lykter. Snakk om bare 1-2 strøk. Hmm, er usikker nå.
Tommsern92 Skrevet 25. august 2009 Skrevet 25. august 2009 Kompisen kjørte bak en med sota baklykter igår, så ikke att bilen bremset og var cm unna å kreæsje i den.
ChristR Skrevet 27. august 2009 Skrevet 27. august 2009 Kompisen kjørte bak en med sota baklykter igår, så ikke att bilen bremset og var cm unna å kreæsje i den. Er det sånn at kompisen din også har vært cm unna av å kræsje i en vegg flere ganger, da en vegg som regel ikke har synlige bremselys?
B5234T Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 EU godkjenningen forsvinner nok ikke.. Lykter er E-merket. Men du kan nok godt sote dem litt. Du vil ikke få problemer med bremselys o.l med mindre du soter dem svart som natta.. Et par lag med transparent lakk holder fint.. Har selv kjørt med sotede baklys i flere år, uten problemer på Eu kontroll og teknisk kontroll..
ChristR Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 (endret) EU godkjenningen forsvinner nok ikke.. Lykter er E-merket. Men du kan nok godt sote dem litt. Du vil ikke få problemer med bremselys o.l med mindre du soter dem svart som natta.. Et par lag med transparent lakk holder fint.. Har selv kjørt med sotede baklys i flere år, uten problemer på Eu kontroll og teknisk kontroll.. Hvorfor skal ikke EU-godkjenningen forsvinne? Lykten er EU-godkjent/EU-merket, i sin orginale stand. Når lykten blir modifisert, er det ikke lengre den samme lykten som i utgangspunktet er EU-godkjent/EU-merket. F.eks, frontruten min er EU-godkjent, men når jeg legger sotefilm på den er den lengre ikke EU-godkjent. Burde virke logisk. Endret 28. august 2009 av Rs125
Chris_lox Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 Kompisen kjørte bak en med sota baklykter igår, så ikke att bilen bremset og var cm unna å kreæsje i den. Er det sånn at kompisen din også har vært cm unna av å kræsje i en vegg flere ganger, da en vegg som regel ikke har synlige bremselys? Nå er det vel ikke så vanlig at vegger beveger seg, for deretter å sette ned farten 2
1915 Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 Man får jo kjøpt ferdig sotet lykter som er godkjent. tviler på at de blir godkjent med spray.
Marvil Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 EU godkjenningen forsvinner nok ikke.. Lykter er E-merket. Men du kan nok godt sote dem litt. Du vil ikke få problemer med bremselys o.l med mindre du soter dem svart som natta.. Et par lag med transparent lakk holder fint.. Har selv kjørt med sotede baklys i flere år, uten problemer på Eu kontroll og teknisk kontroll.. Hvorfor skal ikke EU-godkjenningen forsvinne? Lykten er EU-godkjent/EU-merket, i sin orginale stand. Når lykten blir modifisert, er det ikke lengre den samme lykten som i utgangspunktet er EU-godkjent/EU-merket. F.eks, frontruten min er EU-godkjent, men når jeg legger sotefilm på den er den lengre ikke EU-godkjent. Burde virke logisk. Det kommer an på hva man definerer som EU-godkjent/E-merket. Det mest korrekte er vel å kalle det E-merket såvidt jeg vet). EU-godkjenning er noe man på folkemunne regner som periodisk kjøreetøykontroll - denne forsvinner ikke (men man vil kunne få problemer på en PKK-kontroll). Uansett, poenget her er at lykter er godkjente for bruk i sin originalstand. I det øyeblikket du gjøre noe med lykten som forandrer dens egenskaper frafaller godkjenningen.
gxi Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 .. for å være mer nøyaktig er E-merking et tegn på godkjenning etter (UN)ECE, mens e-merking betyr EU-godkjent. E-merking er en ring med en stor E inni, og e-merking er en liten e med firkant rundt. Både ECE-regulativer og EU-direktiver inneholder en del som sier at alle endringer som vil eller kan endre lyktens egenskaper skal rapporteres til godkjenningsmyndigheten hvor det skal tas stilling til om ny godkjenning må finne sted eller endringen er ubetydelig og ny godkjenning ikke kan finne sted. I uansett tilfelle er det den som opprinnelig sendte inn godkjenningen som må sende denne rapporten, noe som ikke vil skje etter en privatpersons modifikasjoner uansett.
Marvil Skrevet 28. august 2009 Skrevet 28. august 2009 I stand corrected. Men meningen her er uansett lik, spray er ikke godkjent.
Svirre91 Skrevet 29. august 2009 Skrevet 29. august 2009 Jeg har selv sotede baklykter på bilen min, og blitt stoppa av politiet flere ganger uten problem... Bremselyset er sotet, men blinklys og ryggelys er sotet...det lyser veldig bra med farge og lys igjennom lakken så problemer med dette har jeg ikke fått... Det kommer vel an på mengden og ikke minst hva slags lakk du lakkerer med som bestemmer åssen resultat blir i form av sotningsgrad og gjennomgang for lys...
1915 Skrevet 29. august 2009 Skrevet 29. august 2009 det spørs jo også hvor mørkt man soter de. kjekt å vite hvilken bil du har og reg nummer
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå