Gå til innhold

Hva er grense for avvik i 230v?


nems

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hva er egentlig grensen for avvik i nettspenning hos forbruker i norge?

 

Forsøkte litt med google, men jeg fant ikke noe om dette, var også inne å sjekka hjemmesiden til Fortum.

 

 

Tenker da her på hvor mye 230v kan variere hos kunde før det anses å være utenfor spesifikasjon (230 +-10% feks)

(bakgrunnen for posten er en kollega som kom å spurte om det var normalt med 190v i stikkontakten hjemme (han hadde visstnok ikke noe kortsluttning til jord)

 

Takker for svar:)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Uhm, har ikke så mye erfaring, 2 år elektro, men synes å huske at det maks skal være 10% avvik, å det med jordfeil som du nevner kan stemme :)

Skrevet

Nettleverandøren har et maksimalt avvik på +/- 10% fra 230V.

I boliger skal spenningsfallet normalt ikke avvike mer 4% fra spenningen over inntakssikringen. (F.eks ved en stikkontakt langt unna inntaket).

Skrevet

Takker og bukker for svarene. Dette hjalp :)

 

Han måler visstnok 201v på ene fasen.. De har justert opp spenninga en gang men da er den vel fortsatt litt lav..

 

Jaja, han får styre med det :p

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...