Gå til innhold
Spørsmål om helse? Still spørsmål anonymt her ×
Husk at de som svarer ikke nødvendigvis er helsefaglig personell. Ta kontakt med fastlege ved bekymringer!

Forbrenning og trening. Hvordan oppnå god forbrenning?


Eriqo

Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

I utgangspunktet er det veldig enkelt da.

 

Jo hardere kroppen arbeider jo mer energi trenger den, og jo større er forbrenningen.

 

På samme måte som en varmeovn, vil du at den skal varme mye så trenger den mye strøm.

Gjest Slettet-oVjeg2q2Tk
Skrevet (endret)

Dette er ikke helt riktig zicoz, hvis du pusher hroppen veldig hardt, forbrenner den ikke fett, men karbohydrater. Karbohydrater gir mer "muskelkraft" og brukes derfor i stedet for fett som gir "dårligere ytelse" på høy intensitet.

 

Litt roligere trening f.eks jogging vil forbrenne fett, for da tenker kroppen at den må spare karbohydratlageret til du virkelig begynner å pushe :)

 

4x4 intervaller, i den forstand jeg har hørt om dem og brukt dem, er ment å heve oksygeninntaket i blodet over tid, ikke forbrenne fett.

 

EDIT: men da snakker jeg om de intervallene utarbeidet av NTNU for fotballlandslaget da. Kan vel kjøre gå/jogge intervaller også, uten at ejg ikke helt ser vitsen i det :\

Endret av Slettet-oVjeg2q2Tk
Skrevet

Ja, det er derfor jeg skrev i utgangspunktet. For i utgangspunktet så er forbrenningen størst når arbeidet er størst, men om man går mer spesifikt inn på tingene så kommer man til det som du sier at man forbrenner fett ved noen pulssoner og karbs ved andre. Fettforbrenningen foregår vel rundt 130 i puls for en person i 20-årene, eller ihvertfall i det området.

 

Men siden trådstarter ikke presiserte hva han ville forbrenne, så gikk jeg ut fra at det var forbrenning generellt, og da blir mitt svar korrekt.

 

Den 4x4 greia du snakker om er ikke utviklet for landslaget, men ble utviklet av to gubber som, som du sier, jobbet på NTNU (Om jeg ikke husker feil så begynnte begge personers etternavn på H, altså H&H). Det var foresten dette systemet RBK brukte den gangen de satte verdensrekord i O2 opptak for en samlet tropp på 90-tallet en gang, en rekord som senere ble slått av Celtics juniorlag ved bruk av samme treningsmetode.

 

Men landslaget har senere tatt denne metoden inn i varmen.

Gjest Slettet-oVjeg2q2Tk
Skrevet (endret)

Jaja, den sto nå i det bladet som ble utdelt på landslagsamling at den er utviklet i samarbeid med Åge Hareide, så jeg bare anntok at den var det, my bad :(

Endret av Slettet-oVjeg2q2Tk
Skrevet

Ja som sagt så har de tatt den inn i landslaget så er ikke noe feil med det :) Har ei slik brosjyre en eller annen plass jeg også. Den hvor det står om den løpstesten og styrketreninga også, er det ikke?

Gjest Slettet-oVjeg2q2Tk
Skrevet

Jo, no om en hinderøvelse du kan kjøre 4x4 intervallene i , og noe om spenst og sånt :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...