Gå til innhold
  
      
  
  
      
  

CH82

Medlemmer
  • Innlegg

    4
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av CH82

  1. Hei FrihetensRegn Jeg skjønner at du er veldig opptatt av at innvandrere og flyktninger skal få mye mindre hjelp enn nordmenn. Men hvis de får mindre hjelp, får du mer? Bedrer det din egen situasjon på noen som helst måte? De fattige i USA er fattige fordi systemet er sånn at alle pengene går til de på toppen. Jeg vet ikke om du har hørt om Reagans «trickle down theory», men det går ut på at hvis de rike blir enda rikere, blir de fattige også rikere. Det har vist seg å ikke stemme. «The working poor» får ikke endene til å møtes. Sosial dumping er tillatt. Fagforeninger har lite makt. Amerikanske selskaper ansetter innvandrere som er villige til å jobbe for mye mindre lønn. Det gjør også at produktene/tjenestene blir billigere, og mange amerikanere liker jo det. Arbeidsledigheten i USA er ikke så høy, problemet er de lave lønningene. Mange i arbeiderklassen har veldig lite utdanning, noen ikke mer enn 6. klasse. Så de skjønner ikke hvorfor de er fattige. De forstår ikke hvordan det henger sammen. Alt de vet er det de ser: utlendinger, fattigdom, kriminalitet. Så da tenker de at hvis utlendingene forsvant, ville alt vært bra. Det er jo ikke sant. Demokratene har gjort mye for å hindre ulovlig innvandring, de har også forsøkt å få gjennomført en lovendring for å stanse ulovlig innvandring. Republikanere blokkerte den, fordi de ikke ville bidra til å løse problemet. Tvert imot, de ville at problemet skulle bli så ille som mulig, for å bruke det til å vinne valget.
  2. Ja, dette er en av feilene: supplerende stønad er skattepliktig, så disse satsene er brutto. Dessuten er det ikke sosialhjelp, fordi det gis kun til de som er varig syke eller skadet. Det er en form for uføretrygd for innvandrere og flyktninger. Men til forskjell fra uføretrygd, trekkes ektefellens inntekt fra, krone for krone. All inntekt i husstanden trekkes fra her, finnes ikke noe fribeløp. Ifølge Nav matcher det den laveste uføretrygden. For de fleste er dette et dårlig alternativ til uføretrygd. Så det du presenterer, gir et feilaktig inntrykk av virkeligheten. Grunnen til at mange amerikanere lever i sin egen lille ko-ko boble, er at de har lest løgn etter løgn på sosiale medier. Det har blitt til en jungel av løgner som er umulig å trenge gjennom. Hugger ned ett tre/en løgn, men så er det en hel skog igjen. Destruktivt, unødvendig, poengløst. Hvorfor ikke kjempe for å øke satsene for AAP/uføretrygd/pensjon i stedet?
  3. Sosialstønad som tilsvarer en vanlig norsk uføretrygd? Nei sorry, den tror jeg ikke på. Den må dokumenteres. Sosialstønad dekker kun det nødvendigste. Hvis sosialstønad er like mye som uføretrygd, hva er da poenget med å søke om uføretrygd? Dette er akkurat det jeg snakker om. Noen skriver noe som de ikke dokumenterer. Andre leser det og tenker: Oi, er det sånn det er! Da vet jeg det også. Hvordan vet jeg det? Jo, jeg leste det på nettet. Pålitelig norsk kilde. Mer skal det ikke til. Det er ikke sant at det er så veldig lett å snylte på det norske velferdssystemet, jeg tror ikke akkurat Nav betaler mer enn de må. Men vi må gjøre mer for å få friske folk i arbeid. Ikke diskriminere arbeidssøkere med utenlandsk navn, for eksempel. Arbeidsinnvandrere betaler skatt til Norge, hvorfor skal de ikke få sykepenger? Akkurat som i USA har forskjellene mellom de rike og de fattige har økt, men hvem er det de fattige skylder på? Skylder de på de rike nordmennene som kjøper biler til flere millioner? De som faktisk har en lavere skattesats enn de rike i USA? De som stikker unna pengene sine i Sveits? Neida, de skylder på utlendinger. Ikke fordi det er dem som stikker av med pengene, men fordi de er annerledes. Det er noe feil med fordelingen her. Mange blir skvist ut av arbeidslivet i stedet for å få mulighet til å jobbe i den grad de kan. De rike klager over skatten mens både inntektene og formuene deres har økt enormt de siste årene, og nå er det større forskjeller i Norge enn i de fleste europeiske land.
  4. Jeg har fulgt med på hva Trumperne sier i sosiale medier om hvorfor de stemte på Trump. Ofte handler det om en forestilling om fiender (dvs. alle som er litt annerledes enn dem selv), og ideen om at disse fiendene har mer makt, muligheter og penger enn dem selv. Det spiller ikke noen særlig rolle om det er sant eller ei, poenget er at de selv skal få mer, mest, alt. De skriver om mikroskopiske problemer, som tampong-maskiner på guttedoen for eksempel. Det er jo forferdelig og en veldig god grunn til å stemme på en som vil ødelegge demokratiet og økonomien. Samma det, bare jeg får bort de tampongene! Hvis du virkelig er bekymret for at Norge skal bli som USA, må du heve tankene litt over det bagatellmessige og personlige. Om du har møtt EN utlending som har snyltet på systemet, eller to eller tre, så betyr ikke det at alle utlendinger gjør det. Dette er MAGA-tankegang. Du har rett til å mislike mennesker du møter, men du har ikke rett til å mislike folk du aldri har møtt og som du ikke vet noe som helst om. Skal du si noe generelt, må du basere det på forskning, ikke personlige erfaringer. Og eventuelle plastpose-problemer er små bagateller som folk henger seg opp i når de tar alt annet for gitt: Menneskeverd, solidaritet, åpenhet, demokrati, en solid økonomi. Jeg håper virkelig ikke at nordmenn er i ferd med å bli Trumpifisert.
×
×
  • Opprett ny...