
DiskIT
Medlemmer-
Content Count
22 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
31 :)Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
– Ikke teknisk mulig å reversere ny nettleie nå
DiskIT replied to Ellen Viseth's topic in Diskuter artikler (Tu.no)
Spørsmålet er om de har lov til dette ihht gjeldende regelverk. Selv om det høres logisk ut så kan det være noe juridisk som setter en stopper. -
– Ikke teknisk mulig å reversere ny nettleie nå
DiskIT replied to Ellen Viseth's topic in Diskuter artikler (Tu.no)
Høres ut som at det er noen stakkarer i diverse IT- og finansavdelinger som ikke får juleferie i år ihvertfall. Alle dere som mener det ikke bør være noen sak i stoppe denne endringen har ikke jobbet med systemer som SAP osv... -
Har spart deg og meg for en milliard kroner
DiskIT replied to Redaksjonen.'s topic in Diskuter artikler (Digi.no)
Skjønner ikke hva folk har i mot digipost? Konseptet er jo enkelt og har absolutt en nytteverdi. I stedet for at en etat skal sende 1 million brev per post, kan man motta det digitalt med BankID. Får også sms når man har mottatt brev der, så alt i alt er jeg veldig fornøyd. -
Må det være så svart / hvitt da? Ja, de fleste forbrukere benytter krypterte tjenester, men bedrifter har ofte systemer som prater helt eller delvis på ukrypterte eller svært usikre måter. Advarselen om at åpne nett er usikre bør bestå, men kanskje omskrives slik at det kommer klart frem at det er en reell fare for at noen lytter på trafikken din. Flere av bedriftene jeg er innom må fortsette med interne retningslinjer om vpn eller lignende for jobb på reise. Anyway... Kan ta med meg litt utstyr på et hotell med åpen WiFi en helg, så kan jeg vise hvor mye som fremdeles er åpent... Du peker på flere av sårbarhetene selv. En vanlig bruker vil nok ikke utsettes for dette da det krever at angriperen er i nærheten, men industrispionasje er en reell og økende trussel i vårt land. Utrolig naivt å ikke nevne dette.
-
Lavkode, som forøvrig er en dårlig oversettelse av low code, er absolutt noe som kommer mer og mer. Citizen integrators osv osv. Problemet er jo at man binder seg til et produkt eller leverandør, så selv om tjenester kan leve lenge, så er det ikke nødvendigvis slik at man bør gjøre det. Feks om man lager masse logikk i power plattformen til Microsoft for å ta et enkelt eksempel, så vil man måtte lage alt på nytt om man velger å bytte leverandør. Kan ikke bare flytte koden sin over til AWS feks.
-
Husk at dette er samme person som fikk sparken som toppleder i sykehuspartner etter å ha ledet organisasjonen inn i den værste outsourcingskandalen i norsk helsevesen. Dette endte som mange kanskje husker i journalskandalen og et sykehuspartner som lå med brukket rygg etter at veldig mange av de ansatte hadde sagt opp. Men, nå har hun tydeligvis fått tillit igjen. Kunne digi stilt noen kritiske spørsmål om dette? Hold helseopplysningene mine, og de som jobber med de, innenfor landets grenser.
-
Stortinget rammet av Exchange-angrep
DiskIT replied to Harald Brombach (digi.no)'s topic in Diskuter artikler (Digi.no)
Sårbarheten ble meldt inn i januar til MS, så det er ikke sikkert Stortinget ikke ble tatt før patch var lansert.