Hei,
For 3-4 år siden kjøpte jeg en TV til 150 000 fra en av de større elektronikk kjedene her i Norge.
Panelet ble defekt og den ble levert til service.
I følge verkstedet så er det ikke en feil de kan fikse, og jeg ble derfor sendt tilbake til butikken med beskjed om at jeg hadde rett til ombytte.
Etter litt diskusjoner med butikken så viser det seg at det ikke finnes noe tilsvarende alternativer som er i samme klasse.
Jeg ble derfor tilbudt å få tilbake beløpet jeg har betalt (150 000) i gavekort.
Jeg ønsker forsåvidt heving av kjøp istedenfor, og tenker at de kan godt trekke av bruksnytte (men da må jeg få forsinkelserenter).
Diskuterte dette litt med dem, men de var ikke helt villig til det og mente at heving bare skjer i veldig spesielle tilfeller.
Har derfor noen spørsmål:
1. Hva slags rettigheter er det jeg egentlig har her?
Jeg tåler å vente på forbrukerrådet og mekling, men det er kjipt å vente på mekling i flere måneder hvis det viser seg at jeg egentlig ikke har rett på heving av kjøp.
2. Hvis og hvis vi ikke kommer noen sted og det blir å vente på forbrukerrådet + mekling, har jeg krev på forsinkelserenter fra kjøpsdato fram til meklingen er ferdig?