Kameraet vil typisk bli brukt til familiebilder hjemme, bilder på turer i skog og mark, noen ganger på fjelltur med telt i alt fra 2 til 7 døgn, på båtturer og på reiser. Jeg tar jo vanligvis ikke bilder når det regner, og jeg kan legge det ned i sekken når det trengs. Men værbestandighet er kanskje noe å tenke på likevel?
Jeg har lyst til å ta med kamera og stativ ut i naturen og ta landskapsbilder som jeg kan forstørre noe. Det er dette formålet jeg trenger best kvalitet til. Bildene av julemiddagen blir liksom bra nok likevel.
De mest aktuelle komboene per nå;
A) Sony a6400 + kit objektiv + Sigma 18-50 f2,8: best på pris og vekt, men mangler bildestabilisering og værbestandighet. Koster 16000.- og vekt 689 gram.
B) a6400 + kit objektiv + Tamron 17-70 f2,8: har bildestabilisering i objektivet, noe mer zoom, men litt tungt på tur og stort å henge rundt halsen på ferie, og ikke værbestandig kamera. Kan være et alternativ å benytte kit-objektivet når jeg trenger at kameraet er lett å bære.
C) Sony a6700 hus + Sigma: kameraet som er best på autofokus, motivgjenkjenning, oppløsning, bedre batteritid, har bildestabilisering i kameraet, bra på vekt og størrelse, men mindre zoom enn Tamron og ikke like værbestandig objektiv.
D) a6700 hus + Tamron: det beste alternativet på alt som er nevnt ovenfor, med unntak av vekt og størrelse. Det eneste alternativet der både kamera og objektiv er værbestandig. Koster 25000 og vekt 1018 gram.
Det ble mye spekulering her, men dette var ikke så lett😀. Er villig til å strekke meg i pris hvis jeg er sikker på at jeg blir mer fornøyd…