Hei, jeg skulle gjerne hatt noen kloke menneskers perspektiver på situasjonen i mitt borettslag.
Vi er i ferd med å fordele styrehonorarer (til sammen 50.000,- kr) for forrige år og det har i de siste årene vært vanlig at ekstern styreleder får mellom 40-50% av dette, de to resterende medlemmene deler resten etter arbeidsmengde. Det er mitt første år i styret og jeg stusser over at dette honoraret er noe man har gitt styreleder i tillegg til lønn.
Det har seg nemlig slik at borettslagets største andelseier er et firma. Styreleder er ansatt i dette firmaet og valgt som ekstern leder fordi hun kjenner bygget godt. Borettslaget faktureres for rundt 100.000,- kr i året for oppfølging av
håndverkere, leverandører, fellesavtaler, vaktmester og annet forefallende arbeid.
Jeg kjenner ikke til årsaken bak denne beslutningen annet enn "det har alltid vært slik". Derfor spør jeg meg: har man tenkt at lønnen (100-110K i året) er for lav, og at dette må kompenseres for ved styrehonorar, eller er det noe snuskete over det hele – slik magefølelsen sier meg?
edit: skrivefeil