Jump to content

ATG

Medlemmer
  • Content Count

    114
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

1 :)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Ok, da er nok oppsettet ditt et hybrid nett. Det er slik som du skriver: - Grønn ST(APC kontakt) - CATV blir convert direkte til RF\DVB-C (coax) - Blå ST (UPC kontakt) - Ren IP Basert Jeg har stor tro på at hvis du tar ut den blå fiber kabelen(ST), kan du også ta ut SFP'en og plugge denne i egen router(som støtter SFP), og fjerne inteno routeren til Get. Du skal kunne dra den blå kabelen rett ut(pass på du drar i strekk avlasteren og ikke kabelen), før du vipper ned haken på SFP'en og trekker denne ut. Du kan evt. ta et bilde av hva som står på denne, så kan vi se om det er en GPON eller vanlig SFP. Dette er en BiDi (BiDireksjonell SFP, som sender og mottar på ulik bølgelengde på samme simplex singlemode fiber, mest sannsynlig 1310TX/1550RX) Oppsettet hos meg er annerledes, jeg har et rent IP basert nett, der alt kommer gjennom samme fiberkabel. Det opprinnelige oppsettet var at den ene fiberen blir konvertert til RJ45 med en kabel videre inn I Inteno routeren. TV dekoder etc går dermed på IP og ikke Coax DVB-C(som i ditt tilfelle). For meg var det med andre ord bare til å erstatte Inteno routeren med en egen, og vipps.
  2. Hei, GET leverer internett access på ulike måter, det kan være via fiber i kjeller til et sameiet, konvertert til CAT5e\6 distribuert til leiligheter eller via FTTH, typisk GPON eller EPON(Altibox er Ethernet, EPON) direkte til leilighetene\hus. I mitt tilfellet er det GPON. Så her er det en liten fiber konverter, med et RJ45 uttak. Nettverkskabelen fra dette gikk rett i Inteno modemet før, men jeg har erstattet dette med en Mikrotik hAP AC2. Jeg må fremdeles beholde fiberkonverteren, ettersom dette er et GPON nettverk, og det er langt i fra rett frem og kjøre GPON inn i eget utstyr (da det kjøres provisioning på dette). Men jeg oppnår fordelene med egen router, og dette er det viktigste
  3. Du trenger ikke nødvendigvis å sette routeren i bridge med Get. Jeg har fjernet hele GET routeren(har fiber fra dem), kjører kabelen direkte inn i min egen router, og får dermed ekstern ip addresse. Ingen konfigurasjon nødvendig bortsett fra vanlig dhcp client. Jeg har også TV fra Get(Get Mikro - RJ45 IPTV dekoder), dette virker også og er koblet til på baksiden av min egen router. Måtte aktivere IGMP proxy slik at multicast pakkene flyter fra WAN siden til innsiden mot Get Mikro dekoderen.
  4. D-LINK DGS-1210-28 er vel ikke en PoE Switch? Jeg bruker selv Mikrotik CRS328-24P-4S-RM. Denne har 4stk SFP+ 10Gbit porter i tillegg, men ligger noe over ditt budsjett. https://www.dustin.no/product/5011074169/crs328-24p-4srm-cloud-router-switch?ssel=false&utm_campaign=prisjakt&utm_source=prisjakt.no&utm_medium=pricecompare&utm_content=5637145944 https://mikrotik.com/product/crs328_24p_4s_rm
  5. Hei, Ser du har satt tråden som løst, hvordan løste du det? Hvordan er du fornøyd med NGT Fiber internett og NextTV? Jeg vurderer å skifte over til det fra Altibox(mest pga. prisen er langt lavere)
  6. Hei, Jeg skiftet til Mikrotik for noen år siden, og har har siden den gang aldri sett meg tilbake. Det kreves litt å sette seg inn i starten, men du verden så greit når du har først satt det opp og lært deg det. Har i dag 20-30 mikrotik produkter hos foreldre, svigermonstre og øvrig familie. De har akkurat kommet med en ny utgave hEX(RB750Gr3) som er en 5 ports router, som fint håndterer gigabit NAT og 300-500mbit IPSec VPN. Listepris er 59USD, tror ikke det finnes mange alternativer som kan matche pris, funksjonalitet og ytelse. https://routerboard.com/RB750Gr3 http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=3&t=113068 http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=3&t=113724 Den er litt ny enda, så det går nok 1-2mnd før software\firmwaren er bra nok til å kjøre i produksjon. Skal du gå for noe enda mer proff ustyr kan du vurderer Mikrotik RB3011 eller Mikrotik CCR1009.
  7. Hei, jeg hadde et tilsvarende problem med Canal Digital, satelitt og OSCAM, der jeg ikke fikk EMM. Problemet mitt var at tvheadend ikke sendte EMM gjennom dvbapi clienten mot OSCam. Når du logger den inn på webgrensesnittet ditt for OSCAM, under velkomst siden \ status siden, hva viser dvapi brukeren din på au kolonnen? AU active\on\off? Denne må vise on eller enda bedre, active. Løsningen min var for å få AU til on\active på webgrensesnittet var følgende, oscam.conf: Tilfør følgende: [dvbapi] au = 1 user = tvheadend oscam.users tilfør følgende [account] user = tvheadend pwd = tvheadend au = navnet-på-din-kortleser Restart oscam serveren din og tvheadend etter dette!
  8. Hei, Takk for et godt og informativt innlegg. Et lite innspill fra meg, mener jeg har lest at det er forskjellige varianter av HD-Voice. Ut i fra jeg har forstått er AMR-WB codecen som blir brukt, når du Telenor og Telia reklamerer for HD-Voice. AMR-WB kommer i flere varianter, med ulik båndbredde. Men jeg kjenner ikke til hvilke utgave Telenor \ Telia bruker på 3G og 4G. Noen andre som vet dette? Jeg spurte Telia i går, om/når de vil støtte VoLTE. Svaret jeg fikk var usikkert, men de håpet å slå det på i løpet av 2016, men kunne ikke garantere dette. Det er jo lov å håpe at Telenor sin utrullig av VoLTE og den kommende VoWifi pusher Telia til å komme på banen noe tidligere mvh
  9. Hmm, de jeg har lest som har fått 100Mbit SFP til å fungere var bare mellom 2 stk Mikrotik enheter og med låst speed til 100Mbit(ikke Auto speed), og da blir det nok fort vanskelig i mitt tilfellet. Eller har du funnet noen andre som har fått dette til å virke? Bestillte i dag oppgradering av Lyse Altibox sin fiberlinje, fra 25/25Mbit til 50/50Mbit til 349,- (Sameiet / kollektiv avtale). Vurderer nå 150/150 for 499,-kr. Da må jo Lyse Altibox oppgadere meg 1000Mbit mot sentral og da vil nok fiberconverteren til lyse forsvinne...
  10. Hei, Viftene som er i CCR er 40x40x20mm. Jeg anbefaler å bruke å bruke lik størrelse, da viftene skal blåse/suge luft fra en 'vindtunell' inne i routeren. Hvis du derimot ønsker å bruke vifter som er 40x40x10mm må du også modifisere vindtunellen Viftene er festet med 2 stk skruer.
  11. Disse verdiene er forresten ganske så like, med hvordan den var før viftebytte(lå på 53-58grader cpu temp) med orginal viften.
  12. Jeg gikk for Sunon KDE1208PKV3. Den er oppgitt til 18dBa og 6.3 CFM. Men denne er med 3 pin vga tilkobling, så måtte klippe denne og sette på 'vanlig' hovedkort 3pins vifte kontakt. http://www.frozencpu.com/products/17463/fan-1138/Sunon_MagLev-Vapo_40mm_x_20mm_Fan_w_Mini_3-Pin_VGA_Connector_-_5200_RPM_40KDE1204PKV3-VGA.html?tl=g36c15s560 Men tror nok den Sunon Magleven du linker til gjør nytten den også (12.8dBa og 5.8CFM). Sålenge CCRen står i et rom som er under 30grader. Her har du en readout av CCR1009 som står hjemme hos meg, i et rom som er ca 25 grader: [admin@MikroTik] > system health print fan-mode: manual use-fan: auxiliary active-fan: auxiliary cpu-overtemp-check: yes cpu-overtemp-threshold: 100C cpu-overtemp-startup-delay: 1m voltage: 23.8V current: 912mA fan-speed: 5242RPM temperature: 37C cpu-temperature: 55C power-consumption: 21.8W psu1-state: ok psu2-state: ok
  13. Hei, Desverre bråker CCR1009 endel, pga. 2 stk 40x40x20mm vifter(bare en av dem snurrer om gangen). Jeg har et rack skap på i boden, og det ble for støyende da jeg har stue i naborommet. Jeg har byttet ut den ene viften til en Sunon vifte, så nå er boksen langt mer stillegående og kan sammenlignes med en vanlig PC. CCR serien kan være litt overkill i hjemmet(dersom du ikke trenger rå VPN og Gigabit NAT ytelse). Mikrotik RB850gx2 ser veldig spennende ut, og gir sannsynlig nok futt for personer flest(med under 500Mbit nettlinje). Spørsmålet er når blir den lansert. Ryktene sier i løpet av 2014... https://www.roc-noc.com/mikrotik/routerboard/RB850G-complete.html
  14. CLI er mulig med: SSH, Telnet og vanlig seriell kabel. Jeg bruker for det meste Winbox (egenutviklet av mikrotik) som er et grafisk grensesnitt, du kan vel gjøre 99% av configen der og minner i stor grad om vanlig router webgrensesnitt, bare det er litt kjappere og enklere når du først har blitt vant til det. (Drag and drop av filer osv). Jeg gikk fra vanlig hjemmeroutere til en mikrotik boks for ca 8 år siden. Husker jeg synes det var veldig vanskelig og tungt(sammenlignet med DD-WRT), slet med å få satt denne opp som en vanlig hjemmerouter med trådløst nett(noe jeg hadde gjort flere ganger før med andre 'hjemmeroutere'). Men de siste årene har jeg jobbet med endel nettverk(Cisco 4500x og 6500x serien) og fått meg litt mer grunnleggende info om nettverk(VLAN, subnet, dns, routing, vpn osv) og dette er en nødvendighet for å klare å dra nytte Mikrotik sine produkter. Per i dag er jeg strålende fornøyd, og vil påstå du får ganske så mye funksjoner på kjøpet, men det krever dog endel kunnskap og vilje.
  15. Hei, Bruker selv CCR1009-8G-1S-1S+ sammen med Altibox 35/35Mbit linje. Dette fungerer bra. Har kjøpt inn SFP fibermodul(BiDi) for å kjøre fiberen til Altibox(lyse) rett inn routeren. Men dette fungerer ikke per dags dato, ettersom Mikrotik(RouterOS) ikke støtter at SFP'er blir linket mot 100Mbit. Per dags dato kjører jeg derfor Fiberkabel -> HET Fiberkonverter(Levert/montert av Lyse) -> RJ45 Kabel-> CCR1009. Har satt opp VLAN tagging, og dette fungerer meget bra med internett og TV. Jeg skal fjerne fiber konverteren så snart Mikrotik støtter 100Mbit SFP eller Altibox/Lyse oppgraderer sentralen til 1000mbit
×
×
  • Create New...