Gå til innhold

Justere cpu-vifte i Ubuntu 8.04


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

 

Jeg har nettopp installert Ubuntu 8.04 på pc-en min parallellt med Windows XP. Når jeg starter pc-en min går cpu-viften 100%. Denne kan jeg stille ned i Windows XP ved hjelp av Speedfan, men jeg vet ikke hvordan jeg skal gjøre dette i Ubuntu, og spør derfor om hjelp her.

 

Har prøvd å søke litt på Internett for å finne ut av problemet, men har ikke blitt særlig klokere. Det må sies at dette er første gang jeg prøver linux, og derfor er ganske grønn.

 

Takker for eventuelle svar. :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Jeg fikk installert det programmet, men fikk det ikke til å justere cpu-viften. :(

 

Gjør jeg noe feil? Finnes det ev. andre måter å redusere cpu-viften på?

Endret av FM
Skrevet

På mitt hovedkort, ASRock 4coredual-vsta, funker ikke dette (har nyeste versjon av bios installert). Så skal det sies at jeg ikke bruker viften som fulgte med cpu-en, men derimot en vifte av typen Arctic cooling freezer pro 7.

 

Det at jeg kan stille ned viften i XP ved bruk av Speedfan viser at viften er mulig å stille ned, men i Ubuntu vet jeg ikke hva jeg skal gjøre. Andre forslag?

Skrevet

Søk på powernowd, eller cpufrequtils for å justere cpu-skalering, etter hva jeg skjønner er selve viftejusteringen endel av den nye kernelen. Funker iallefall fint på laptopen min (kjører ondemand-powerprofil i nyeste Ubuntu)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...