Gå til innhold

hvorfor har cpu'en min begynt å bli så varm ?


[muffin]

Anbefalte innlegg

Skrevet

ja, hvorfor ?

 

Siste uken har cpu-tempen min begynt å bli så høy.

 

Jeg har ikke flyttet på kab, og ikke vert inni kab og rotet (i det siste :) )

 

Likevel bli cpu altfor varm... Jeg kan ikke engang se divx eller xvid filmer uten at cpu-temp flyr opp i 60-62 grader. Før ble den aldri over 57 grader ved full load i lengre tid.

 

Jeg har en t-bird 1,2 på et abit kg7. Ikke klokket. Cpu-temp idle er ca 40 grader, men jeg bruker vcool, så det blir litt dårlig sammenligningsgrunnlag...

 

Systemp ligger rundt 34-36 idle og nærmere 40 full load, men litt høyere nå om dagen, jeg antar det har noe med cpu-temp å gjøre.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

ikke så lenge siden jeg hadde en skikkelig cleanup inne i kab.

 

Støvsugde ut alt støvet i kjøleribbene og greier.

 

(håper litt at cpu'en dør, slik at jeg har unskyldning til å kjøpe ny :) )

Skrevet

Hvis du har mer kjølepasta liggende, så ville jeg tatt av kjøleren, renset CPU kjernen og tatt på kjølepasta igjen. Deretter montert kjøleren forskriftsmessig og startet opp med kabinettet åpent. Går viften som den skal? Virker ev. gamle kabinettvifter osv?

Skrevet

tror ikke goopen er av de beste, nei :oops:

 

bios er det lenge siden jeg oppdaterte, men har likevel nyeste versjon (har ikke kommet ny siden nov/des 2002).

 

Jeg får vel prøve å få tak i noe ny goop, kanskje, se om det funker.

Skrevet

Prøv CPU "vår-rengjøring" og klin på no bra goop med mye sølv i. Kan jo sette på større kjølevifte ved hjelp av funnell i alu/plast

Skrevet

Tror jeg har en ide om hva som kan gjøre det :D

 

Her er hvordan det kom til meg :

 

1. pratet med dere på forumet

 

2. åpnet kab. døren.

 

3. tittet inne.

 

4. ble svett av varmen

 

5. pratet med dere på forumet

 

6. sjekket temp

 

7. tenkte WhatTheFuck :o

 

8. sjekket temp en gang til, og joda, det stemte det, cpu-temp=29(idle) sys-temp=28

 

Tror løsningen blir flere kab-vifter.

Skrevet

jo det går det.

 

Men som sagt tidligere bruker jeg vcool :)

 

uten at jeg vet nøyaktig hva det gjør, så forandrer det hverfall på spenningen til diverse ting når maskinen idler. Med en gang jeg bruker noe maskinkraft, disabler vcool slik at cpu og slikt får nok strøm og at jeg ikke taper performance.

 

Det klokker også cpu ned til 50% ved en angitt temp slik at jeg ikke svir cpu. Har også et til steg du kan angi der cpu blir klokket ned til 10%.

 

Ikke for reklamere, bare for å forklare min lave cpu-temp :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...