Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei.

 

Jeg sitter her og irriterer meg grønn over hvorfor det ikke vil la seg gjøre at jeg får norske tegn som æ ø og å når jeg kjører java program i cmd.

Har søkt på internett, men ikke funnet noe håndfast svar på hva som gjør det, om det er cmd som ikke viser riktig, eller om det er java som ikke viser riktig.

 

 

 

Noen som har noe tips til hvordan man løser dette? Jeg vet det er en liten detalj, men den er likevel stor nok til å være meget irriterende :)

 

Håper på positivt svar

 

Mvh

Gerhard

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Codepage 865 må være aktivt. Dette inneholder æøå. Husk imidlertid at dette ikke er samme tegnsett som benyttes i Windows og at ÆØÅ har annen representasjon.

Skrevet

CMD bruker annet tegnsett enn selve Windows.. Hvis du ikke skal bytte ut dette kan du bruke følgende:

Tegn - Skriv i Java

æ ---- (char)8216

Æ ---- (char)8217

ø ---- (char)8250

å ---- (char)8224

Jeg har ikke sett noen charverdi som entydig gir ØÅ, men dersom du skal lese inn fra terminalen og vil teste om disse tegnene finnes i det du har lest inn, blir de iallfall oppfattet ved å sjekke etter char c == 65533 (f.eks. if(innlestlinje.indexOf(65533) > -1) // Det finnes trolig ØÅ i det brukeren skrev).

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...