Bruker-93156 Skrevet 26. juni 2007 Skrevet 26. juni 2007 Heisann! Som voksende fotograf trenger jeg nå en laptop som jeg skal bruke til "kun" å redigere bilder på. Jeg spiller ikke cs, og er stor motstander av det, og div. pc spill. Hva er det viktigste jeg trenger til slikt bruk? Noen som vet om noen pc'er som kan passe? Jeg har heller ikke store budsjettet til pc, og setter en makspris på 3.500. Ekstern harddisk på 250GB har jeg, men ønsker en laptop med 40GB, trenger ikke 80GB. Har 0 peil på pc og slikt så husk at det er som å snakke til en 10åring.
Bruker-93156 Skrevet 4. juli 2007 Forfatter Skrevet 4. juli 2007 No one? om man gir F i makspris? bare noe rimelig og bra...
eirikand Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 No one? om man gir F i makspris? bare noe rimelig og bra... 9001234[/snapback] du får se litt på finn.no
SuprG Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 hadde du sett for deg en ny eller brukt maskin, hvis du evt vil ha ny så anbefaler jeg deg at du tar en titt på Dell
Bruker-93156 Skrevet 4. juli 2007 Forfatter Skrevet 4. juli 2007 vet dere hva man spesielt trenger for bilderedigering? Er dte mye RAM?
eirikand Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 bra skjerm, mye ram og god prosessor? vet ikke jeg :S
Konnis Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 (endret) Mye ram må man ha. Du kan se på noen av de på denne siden. Mange der har 512 mb, men man burde ihvertfall ha 1 gb. Det er noe som regel kan oppgraderes. Red.: Her fant jeg en med 1gb minne Endret 4. juli 2007 av Konnis
Talgtapp Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 Heisann! Som voksende fotograf trenger jeg nå en laptop som jeg skal bruke til "kun" å redigere bilder på. Jeg spiller ikke cs, og er stor motstander av det, og div. pc spill. Hva er det viktigste jeg trenger til slikt bruk? Noen som vet om noen pc'er som kan passe? Jeg har heller ikke store budsjettet til pc, og setter en makspris på 3.500. Ekstern harddisk på 250GB har jeg, men ønsker en laptop med 40GB, trenger ikke 80GB. Har 0 peil på pc og slikt så husk at det er som å snakke til en 10åring. 8949599[/snapback] Jeg jobber som grafisk designer og har en god del erfaring med både adobe programvare og bilderedigering. Etter min mening er 1gb ram for lite, jeg ville minst hatt 2gb. De fleste bærbare pc-er har for dårlige skjermer til foto jobbing, farge gjengivelsen er rett og slett ikke bra nok. (Styr unna alle bærbare med TN panel) Macbook pro er nylig oppgradert og er i øyeblikket et godt kjøp. Mulig det er litt dyrere enn du hadde håpt på. Vanlig macbook er ikke å annbefale!
Upsaker Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 Vanlig macbook er ikke å annbefale! 9005197[/snapback] Fordi?
dhjerp Skrevet 4. juli 2007 Skrevet 4. juli 2007 Bare en liten advarsel; en laptop er ikke veldig bra til å behandle bilder da det viktigste her er skjermen. På mine lapper er ihvertfall skjermen alt for liten til å gjøre noe mer enn å se gjennom bildene på reiser/ferier. Ellers er vel 1 G ram et minimum, helst 2 med en rask prosessor veien å gå. Foto koster.
Bruker-93156 Skrevet 5. juli 2007 Forfatter Skrevet 5. juli 2007 Bare en liten advarsel; en laptop er ikke veldig bra til å behandle bilder da det viktigste her er skjermen. På mine lapper er ihvertfall skjermen alt for liten til å gjøre noe mer enn å se gjennom bildene på reiser/ferier. Ellers er vel 1 G ram et minimum, helst 2 med en rask prosessor veien å gå. Foto koster. 9005338[/snapback] Joda, det går bra det. Har gjort det i 2mnd nå, og funker greit. hva er en rask prosessor? (Altså hva kan annbefales som er en rask prossesor?)
Talgtapp Skrevet 5. juli 2007 Skrevet 5. juli 2007 Vanlig macbook er ikke å annbefale! 9005197[/snapback] Fordi? 9005299[/snapback] Sist jeg sjekket hadde macbookene TN-panel, det har vesentlig dårligere fargespekter enn et S-IPS panel som macbook pro maskinene har vært utstyrt med.
Bruker-93156 Skrevet 5. juli 2007 Forfatter Skrevet 5. juli 2007 Vanlig macbook er ikke å annbefale! 9005197[/snapback] Fordi? 9005299[/snapback] Sist jeg sjekket hadde macbookene TN-panel, det har vesentlig dårligere fargespekter enn et S-IPS panel som macbook pro maskinene har vært utstyrt med. 9008870[/snapback] Jeg tipper at alle mac pc'er leveres med Mac operativsystem. Er dte mulig å på Windows XP istedet?
Upsaker Skrevet 5. juli 2007 Skrevet 5. juli 2007 Det er jo også begrenset hvor bra små laptopskjermer er i det hele tatt til bilderedigering. Det er ikke mulig å få macene levert med windows xp, men du kan legge det inn etterpå.
dhjerp Skrevet 5. juli 2007 Skrevet 5. juli 2007 Joda, det går bra det. Har gjort det i 2mnd nå, og funker greit. hva er en rask prosessor? (Altså hva kan annbefales som er en rask prossesor?) 9007701[/snapback] På den stasjonære som jeg bruker til bildebehandling har jeg en Sempron 3100 som er overklokka. Husker ikke helt hvor mye, men omtrent 30%. Sammen med 1 G ram går det greit med PS og RAW-konvertering. Den får derimot pusteproblemer med actions i PS dersom jeg bruker dette på mange bilder, så for meg blir det en 2-kjerne (e6600) i løpet av sommeren med 2 G ram. Hva dette tilsvarer på laptop aner jeg ikke, men de 2 løsningene ser jeg på som minimum (den gamle) og anbefalt (den nye)
Bruker-93156 Skrevet 6. juli 2007 Forfatter Skrevet 6. juli 2007 Mulig jeg slår på storttromma å kjøper denne, noen som har meninger?
Bluum Skrevet 6. juli 2007 Skrevet 6. juli 2007 (endret) Ville kjøpt en med Intel Core 2 prosessor. Disse er raskere og etter min erfaring kaldere enn AMD sine. Noe som disse kanskje: https://prisguiden.no/product.php?productId=75927 https://prisguiden.no/product.php?productId=75930 Skal du ha gode bærbare med 17" skjerm må du faktisk ut med enda litt mer desværre, hvis du skal ha nytt vel å merke. Sjekk også litt på diverse nettbutikker, plutselig dukker det opp kupp som demovare! EDIT: så denne som kan være et godt alternaltiver: http://www.itbutikken.no/i/184525/1.htm - synd den har integrert grafikkkort, men bildekvaliteten behøver du nødvendigvis ikke merke så mye til. Og uansett hva du bestemmer deg for å kjøpe, sjekk alle butikkene og kjøp der det er billigst, kan være mange hundre kroner å spare på å surfe i ti minutter. Endret 6. juli 2007 av Bluum
Talgtapp Skrevet 6. juli 2007 Skrevet 6. juli 2007 (endret) jeg må ikke ha 17" 15,7 kan gå... 9018364[/snapback] Husk at det ikke bare er størrelsen du skal gå etter, skjermens oppløsning er også viktig. Jeg kan annbefale deg denne selvom den bare er 15" https://prisguiden.no/product.php?productId=39865 Den har et 15" S-IPS panel som gir deg gode farger og innsynsvinkel. Eller skulle maskinen ha mer enn nok kraft. Endret 6. juli 2007 av Talgtapp
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå