gaardern Skrevet 25. november 2006 Skrevet 25. november 2006 Får feilkode 3-1-1 på 460'n min. Dette skal i følge autodata være feil på hastighetsføler. Er dette svinghjulsføler eller er det i noe i forbindelse med instrumentpanel (speedometer) ?
Ping0 Skrevet 25. november 2006 Skrevet 25. november 2006 sikkert svinghjulsføleren... er vel mest trolig at de legger inn feilkode på den og ikke på speedometeret i instrumentet.
pcp160 Skrevet 26. november 2006 Skrevet 26. november 2006 Har du noen symptomer på feilen også, eller virker alt ok? De fleste moderne biler har jo også en hastighets-sensor for bilens hastighet som gjerne måler utgående aksel på gearkasse. Dette er ikke bare til speedometer, kjørekomputer ol, men også til motorstyringshjernen som bruker signalet bla til og styre bensinkutt når man henger på gear i nedoverbakke ol. "Hastighetsføler" er jo i denne sammenheng et veldig vagt begrep og kan jo være så mangt... Du ser ikke hva den heter på engels da?
gaardern Skrevet 27. november 2006 Forfatter Skrevet 27. november 2006 Har symptomer jeg ikke finner årsaken til. Når jeg tråkker inn clutchen ved lavt turtall, så faller turtallet brått nesten ned til 0rpm (spesielt i nedoverbakke). Bilen bruker også litt mye bensin. Har "modda" speedometer-wire, så jeg bør kansje kjøpe en ny en. Tror du speedometerwiren har noen annen funksjon enn å vise hastigheten? Feilkoden betegnes som "Speedometer signal" på engelsk.
pcp160 Skrevet 27. november 2006 Skrevet 27. november 2006 Har ikke så mye erfaring med Volvo, men har ikke vært borti at selve wiren driver noe annet enn speedometer/telleverk. Men det kan godt hende jeg bare er lite opplyst på dette... Hvis ikke noen andre her kan gi deg mer presise svar i fht 460, ville jeg prøvd å se om du kan se ledninger som går inn på girkasse. Hvis du har manuelt gir er det som regel bare to sensorer, en til ryggelys og en hastighetssensor. Hvis du så har tilgang til feilkodelesning kan du prøve å koble vekk fartssensor og se om du da får en ny feilmelding (altså feil på annen sensor enn du fikk først). Gjør du ikke det vet du at det er den sensoren det er feil på, og da bytter du den. Det er ikke usannsynelig at den kan skape slike symptomer som du nevner.
Peter_B Skrevet 27. november 2006 Skrevet 27. november 2006 Det er helt vanlig at motorstyring får signal om bilens hastighet.Dette er med å bestemmer turtallet på motor,men kjenner ikke din motor.
trondbue Skrevet 28. november 2006 Skrevet 28. november 2006 Har symptomer jeg ikke finner årsaken til. Når jeg tråkker inn clutchen ved lavt turtall, så faller turtallet brått nesten ned til 0rpm (spesielt i nedoverbakke). Bilen bruker også litt mye bensin. Har "modda" speedometer-wire, så jeg bør kansje kjøpe en ny en. Tror du speedometerwiren har noen annen funksjon enn å vise hastigheten?Feilkoden betegnes som "Speedometer signal" på engelsk. 7368624[/snapback] Stopper motoren noen ganger når du trår inn clutchen eller? Min 460 var også slik i perioder at turtallet falt veldig langt akkurat i det jeg trykte inn clutchen, men stoppet aldri. Men siden du får denne feilkoden er det nok noe feil med hastighetsføleren eller ledningene til den, og dette er nok ikke den samme som til speedometeret siden du har wire til det. Se om du kan finne en føler en eller annen plass på gearkassa, eller spør hos volvo hvor sensoren sitter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå