Gå til innhold

Sliter med lukkerhastighet på mitt Fujifilm F10


Anbefalte innlegg

Skrevet

Sitter og leker med meg kameraet mitt, og ser hvor rask lukker tid jeg kan klare.

Det raskeste jeg har klart er 1/600, men når jeg titter på spesifikasjoner står det at det skal klare 1/2000.

 

 

Jeg som gjør noe feil, eller er det andre som sliter med å få teoretisk lukkerhastighet lik praktisk lukkerhastighet på kameraet sitt ?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du gjør ingen feil, men du oppnår bare 1/2000s dersom lyset er sterkt nok, blenderen er stor nok, og du har høy nok lysfølsomhet (ISO) innstilt.

 

Kjøp deg ei lærebok om fotografering for å sette deg inn i kameras oppbygging og funksjoner.

Du vil også finne artikler under 'Guider' her på siden.

Men spør for all del, så får du hjelp.

Skrevet

Tenkte litt på det med ISO-verdien og det løste problemet(kan ikke stille blenderåpning på F10, F11 derimot...).

 

Fikk 1/2000 på første forsøk når jeg fokuserte på lyset i taket.

Skrevet

For å få kortest mulig eksponeringstid så setter du bryteren på toppen til "SP" og velger "Sports" og har zoomen instillt på vidvinkel.

 

Sportsprogrammet prioriterer lav lukkertid foran dybdeskarphet og objektivet er betraktelig mer lyssterkt på vidvinkel enn når du zoomer inn.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...